Biegunka u niemowlaka: objawy, leczenie, odwodnienie

dziecko

Biegunkę można bardzo łatwo rozpoznać, dlatego też rodzice mają możliwość samodzielnego postawienia diagnozy. Jest ona jedną z metod obrony przed substancjami toksycznymi bądź czynnikami chorobotwórczymi, które przedostały się do organizmu malucha. W okresie niemowlęcym jest to częsta dolegliwość, którą trzeba po prostu przebyć.

Przyczyny

W okresie zimowym biegunkę u niemowlaka wywołuje najczęściej infekcja wirusowa. Jej wystąpienie poprzedzone jest zakażeniem układu oddechowego (katar, kaszel, gorączka). Z kolei w lecie biegunkę powodują przeważnie zatrucia pokarmowe, zakażenia pasożytnicze lub bakteryjne (np. salmonelloza). Jeśli trwa ona dłużej niż dwa tygodnie, mamy do czynienia z biegunką przewlekłą. Jej przyczyną może być również nietolerancja na mleko krowie, choroba trzewna czy niewłaściwe karmienie piersią.

Objawy biegunki

Cechą charakterystyczną biegunki jest zwiększona liczba stolców o wodnistej konsystencji, w wyniku kurczenia się podrażnionych jelit, przyspieszenia ruchów perystaltycznych i przesuwania pokarmu. U niemowlaków biegunkę stwierdza się na podstawie oddawania pięciu lub większej liczby stolców, które mają luźną konsystencję, w ciągu dwunastu godzin. Towarzyszy temu podwyższona temperatura, odparzenie pupy i okolic odbytu oraz ogólne osłabienie organizmu.

Leczenie

Gdy zauważymy u dziecka biegunkę, warto udać się do lekarza, ponieważ może być ona jednym z objawów poważniejszych dolegliwości i tylko lekarz będzie w stanie właściwie ocenić, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Towarzyszące biegunce wymioty powodują szczególnie niebezpieczeństwo związane z szybkim odwodnieniem organizmu. Dodatkowo objawy te mogą sugerować rotawirusowe zapalenie żołądka i jelit. Nie wolno tego lekceważyć!

Aby zapobiegać biegunkom wywołanym przez zatrucie pokarmowe, należy dokonywać starannej selekcji produktów żywnościowych i sprawdzać ich termin ważności. Warto mieć na uwadze, że nie powinno się dawać maluszkom niegotowanych jarzyn i mięsa. Zalecana jest urozmaicona dieta, bogata w składniki odżywcze. Wskazane jest również ograniczenie jej do picia płynów (ciepła, przegotowana woda lub herbatka z mięty). Nieocenione są również płyny nawadniające dla dzieci, o których można poczytać na stronie orsalit.pl.

Dodaj komentarz