W jakim wieku założyć aparat ortodontyczny?

1

Piękny uśmiech – każdy pragnie go mieć. Ale czasami sama higiena i dbanie o uzębienie nie przynosi oczekiwanych efektów.

Naszym problemem mogą być też krzywe zęby – które nie są piękne, wręcz przeciwnie. Zaburzają naszą pewność siebie i sprawiają, że nie chcemy się uśmiechać. A przecież uśmiech jest faktycznie pewnego rodzaju wizytówką.

Kiedy warto założyć aparat u ortodonty?

Na pewno warto zainwestować w aparat u dzieci i młodzieży. Wtedy szczęka nadal rośnie. W dorosłym życiu trudniej jest naprawić zęby i sprawić, by były one prostsze. Pierwsza wizyta u pediatry w celu sprawdzenia zębów powinna być wykonana około drugiego roku życia. Jeżeli ten lekarz nie stwierdzi nieprawidłowości, warto udać się do ortodonty dopiero w siódmym roku życia. Podczas wizyty ten lekarz specjalista sprawdzi stan zębów, dokładnie obejrzy jamę ustną i wtedy podejmie stosowne kroki, jeżeli te będą potrzebne. Zęby stałe zaczynają się wyżynać w wieku około ośmiu lat. Jeżeli zęby te pojawiły się wcześniej, lekarz już może wprowadzić metody leczenia, specjalnie dobranego.

Aparaty warto zakładać w wieku 10-13 lat, czasami nieco później. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Lekarz może zdecydować, czy aparat będzie stały, czy wręcz przeciwnie – zdejmowany.

Jaki aparat – ruchomy czy stały?

Aparaty są specjalnie dobierane do szczęki dziecka. Warto je nosić między 11-13 rokiem życia, ponieważ od 13stego roku młoda osoba powinna mieć już wszystkie zęby stałe. Aparaty te zakłada się głównie na noc lub, w razie potrzeby, również w ciągu dnia, na przykład na kilka godzin. Jego budowa jest bardzo prosta – składa się z płytki z akrylu oraz elementów drucianych. Można go zakładać na zęby górne i dolne. Okres leczenia jednak jest długi w tym przypadku, ale aparatu nie widać na co dzień. Łatwiej w ten sposób utrzymać higienę.

Więcej na https://acusdent.pl

Aparaty ortodontyczne stałe są stosowane w momencie pozbycia się wszystkich mleczaków. To urządzenie zbudowane z wielu elementów – na trzonowce nakłada się pierścienie, zaś zameczki na zęby, których ustawienie jest przez nie korygowane. Następnie dodaje się do tej konstrukcji specjalny drut wywierający odpowiedni nacisk, o dobrze dobranej sile. To dobre rozwiązanie dla starszych dzieci, a także młodzieży lub młodych dorosłych. To oni łatwiej będą dbali o jego higienę, a po kilkunastu miesiącach efekty będą pozytywne i widoczne.

Dodaj komentarz