Zacznij przygodę z rolkami. Jakie wybrać na początek?

rolki

Bieganie czy jazda na rowerze to najpopularniejsze dyscypliny sportowe wśród miłośników aktywności fizycznej. Jednak nie każdy ma predyspozycje do biegania czy odpowiedni sprzęt, aby regularnie odwiedzać ścieżki rowerowe. W takim wypadku warto skorzystać z innych sposobów na urzeczywistnienie aktywnego stylu życia. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w rolki. Te niepozorne przyrządy sportowe mogą sprawić dużo radości, a ponadto polepszyć kondycję i uchronić organizm przed chorobami cywilizacyjnymi. Co powinno się wiedzieć o rolkach, aby zakupić dobre produkty?

Zanim w sprzedaży pojawiły się rolki, dużym zainteresowaniem cieszyły się czterokołowe wrotki, przede wszystkim w Ameryce. Dziś zdecydowanie prym wiodą łyżworolki ze względu na wygodę, szybkość czy zwinność tych produktów. Duży wybór rolek sprawia, że po ten sprzęt sportowy może sięgnąć każdy, bez względu na wiek. W sklepach bez problemu znaleźć można rolki damskie, męskie czy dziecięce, dostosowane do potrzeb swoich odbiorców. Aby ułatwić podjęcie decyzji, producenci bardzo często grupują swoje produkty. Jak prezentuje się ta klasyfikacja?

Podział rolek

Rolki to dość prosty sprzęt, ale nie powinien być też wybierany bez zastanowienia. Niedobre rolki, źle dopasowane lub kiepskiej jakości, mogą skutecznie zniechęcić do dalszych treningów. Lepiej zapoznać się z prostymi zasadami doboru rolek, aby nabyć produkt, który będzie służył latami. Przede wszystkim dobrze jest sięgnąć po wyroby znanych marek, np. Rollerblade, Roces, K2 czy Nils Extreme. Łyżworolki tych firm są cenione wśród odbiorców i z pewnością nikt nie będzie żałował zakupu takiego sprzętu. Jednak logo znanej firmy sportowej na rolkach to nie wszystko. Warto też poznać rodzaje rolek, aby wybrać produkt najlepszy dla siebie. Co należy wiedzieć o klasyfikacji łyżworolek?

  1. Osobom początkującym i pragnącym poruszać się po płaskim, gładkim terenie poleca się rolki rekreacyjne.
  2. Dla dzieci producenci przygotowali rolki regulowane lub z wymienną płozą, które można w ziemie zamienić w łyżwy.
  3. Miłośnicy szybkiej jazdy powinni sięgnąć po rolki szybkościowe, wyposażone w większe kółka i szybsze łożyska niż rolki rekreacyjne.
  4. Na fanów skateparków i wykonywania różnego rodzaju ewolucji czekają rolki agresywne, bardzo zwinne i posiadające małe kółka. Osoby lubiące jeździć slalomem powinny zdecydować się na bardzo zwrotne rolki freestylowe.
  5. Hokeistom producenci oferują specjalne rolki hokejowe, niezwykle wytrzymałe i o wysokiej przyczepności do podłoża.

Jakie rolki dla początkujących?

Rolki damskie lub męskie dla osób początkujących z pewnością powinny należeć do grupy rolek rekreacyjnych. Świetnie sprawdzą się w spokojnej, ale regularnej jeździe po chodniku, ulicy czy po specjalne przygotowanych dla rolkarzy alejkach. Ponadto takie rolki powinny być wyposażone w kółka poliuretanowe, nigdy plastikowe, bowiem te drugie bardzo szybką się zużywają. Na początek warto postawić na kółka o średniej wielkości, np. o średnicy 70 cm, i raczej miękkie. But powinien być wygodny i dobrze stabilizować stopę. Nic nie może stopy uciskać, ponieważ będzie to powodować dyskomfort podczas jazdy. Rolki damskie i męskie dla początkujących powinny też mieć łożysko ABEC5 lub ABEC7.

Każdy miłośnik aktywności fizycznej powinien spróbować jazdy na rolkach. Taki sport jest nie tylko dobry dla zdrowia, ale też bardzo przyjemny. Co więcej dzięki rolkom można zrzucić sporo zbędnych kilogramów, jeśli tylko jazda odbywa się systematycznie. Obecnie w sprzedaży jest tak dużo rodzajów rolek, że każdy znajdzie produkt odpowiedni dla siebie, bez względu na to, czy marzy o spokojnej jeździe po chodniku czy powietrznych ewolucjach w skateparkach.

Dodaj komentarz