Choroby tarczycy przyczyną impotencji u mężczyzn

lekarz

Niskie libido, kłopoty z potencją – zaburzenia seksualne nie zawsze świadczą o niskim poziomie testosteronu czy zaawansowanym wieku. Zmagający się z nimi mężczyźni często sięgają po leki i suplementy – niekoniecznie dobrze dopasowane do ich problemu. Okazuje się bowiem, iż problemy z potencją mogą mieć swoje źródło w różnych schorzeniach, m.in. chorobach tarczycy.

Choroby tarczycy u mężczyzn

O chorobach tarczycy, w tym często występującym Hashimoto zazwyczaj mówimy w kontekście kobiet. Tymczasem mężczyźni też na nie chorują – pięciokrotnie rzadziej niż kobiety, ale jednak chorują. Niestety, panom poświęca się zdecydowanie mniej uwagi. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt późne rozpoznanie objawów nieprawidłowości endokrynologicznych.

Dobrym przykładem jest Hashimoto, którego najczęściej występującymi objawami są przyrost masy ciała, wypadanie włosów, suchość skóry czy łamliwość paznokci – problemy, na które przeciętny mężczyzna zwykle nie zwraca uwagi! Panowie mogą zmagać się zarówno z niedoczynnością, jak i nadczynnością tarczycy. Każda z tych chorób wpływa bardzo negatywnie na cały organizm, w tym na męską seksualność.

Tarczyca a męska seksualność

Gruczoł tarczycowy produkuje wiele ważnych hormonów, m.in. hormon wzrostu oraz hormony płciowe. Niedoczynność tarczycy osłabia nie tylko libido, ale też cały organizm. Objawem tej choroby jest uczucie zmęczenia, spadek energii, obniżenie nastroju, a nawet depresja. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do spadku popędu seksualnego i obniżenie potencji. Upośledzenie pracy tarczycy wpływa na mniejszą produkcję testosteronu – a to wprost przekłada się na zaburzenia erekcji.

Hashimoto to choroba wynikająca właśnie z niedoczynności tarczycy. Nieleczona, może powodować nawet niepłodność.

Nadczynność tarczycy z kolei objawia się m.in. nadpobudliwością, nerwowością, kołataniem serca, bezsennością itp. Czynniki te często prowadzą do oziębłości seksualnej i spadku libido. Zaburzenia wzwodu przybierają postać słabej czynności erekcyjnej, trudności z osiągnięciem lub utrzymaniem wzwodu.

Jak sobie radzić z zaburzeniami erekcji przy chorobach tarczycy?

Podstawą jest rozpoczęcie leczenia problemu źródłowego, czyli właśnie nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Leki regulują pracę gruczołu tarczycowego i wyrównują gospodarkę hormonalną. Farmakoterapię warto wspomóc środkami wzmacniającymi libido i potencję. Wśród składników suplementów stosowanych w tym właśnie celu szczególną rolę odgrywają żeń-szeń, miłorząb japoński, cynk oraz L-karnityna.

Jeśli suplementy diety nie przynoszą spodziewanej poprawy męskiego życia seksualnego, lekarz może przepisać tabletki na potencję. Za najskuteczniejsze uznawane są te dostępne na receptę, np. Kamagra czy Cialis. Pomogą one mężczyźnie odzyskać radość z życia seksualnego do czasu, aż leczenie choroby tarczycy przyniesie spodziewaną poprawę. Dużą rolę odgrywa tu również zmiana stylu życia – aktywność fizyczna, zdrowa dieta, unikanie używek czy zminimalizowanie stresu.

Dodaj komentarz