Odchudzaj się z głową!

odchudzanie

Lato zbliża się wielkimi krokami, a postanowieniem wielu z nas jest zrzucić do tego czasu kilka nadprogramowych kilogramów. Zwykle jednak spontaniczne próby odchudzania kończą się fiaskiem i szybkim powrotem do starych nawyków. Oto kilka wskazówek, jak zadbać o swoją sylwetkę z głową, aby wreszcie doczekać się wymarzonych efektów.

Daj sobie czas

Żadna wielka zmiana nie następuje w ciągu godziny, jednego dnia, a nawet tygodnia lub dwóch. Oczywiście po kilku dniach rozsądnego jedzenia i regularnych treningów możesz zauważyć nieznaczne zmiany w swoim ciele, jednak pamiętaj, że jest to jedynie początek długiej drogi. Trwałe zrzucenie niechcianych kilogramów powinno nastąpić stopniowo i bez pośpiechu. Dzięki temu fałdki nie wrócą w najbliższej przyszłości, a każdy posiłek nie będzie musiał być chorobliwie analizowany pod względem swoich wartości. Narzucenie sobie krótkich i sztywnych ram czasowych prowadzi ponadto do stresu i paniki. Efekt? Karcimy samych siebie za niewywiązanie się z terminu i tracimy motywację do dalszych działań. Stąd już tylko krok do powrotu dawnych przyzwyczajeń, niezdrowych potraw, przejadania się i spędzania wolnego czasu w sposób bierny. Zamiast tego wszystkiego należy potraktować walkę o nową figurę jako proces długofalowy, który potrzebuje czasu i spokoju. Dzięki temu skrupulatnie i cierpliwie wypracowana sylwetka pozostanie z nami już na zawsze, a samo dążenie do niej będzie miało formę nowego trybu życia, a nie jednorazowej misji do wykonania.

Posłuchaj swojego ciała

Docierające do nas z każdej strony wizerunki fit-motywatorek potrafią namieszać w głowie. Część z nich twierdzi, że tylko godziny spędzone na orbitreku zaowocują smukłą talią i udami, inne zaś nie widzą alternatywy dla dźwigania ciężkich sztang. Warto pamiętać, że każda z tych form treningu jest dobra, jeśli tylko jest wykonywana z przyjemnością! Jeżeli cross-fit nie jest dla kogoś zabawny, a joga i pilates sprawiają jedynie, że chce się spać, należy postawić na inny rodzaj ćwiczeń. Najlepszym rozwiązaniem jest spróbowanie każdej z form i zdecydowanie, która z nich daje najwięcej radości i satysfakcji. Oczywiście mieszanie różnych sportów ze sobą może przynieść najlepsze efekty, jednak nikt nie może narzucić futbolu amerykańskiego osobom z predyspozycjami do tańca lub odwrotnie, o ile same tego nie zechcą. Dodatkowym czynnikiem jest posiadana kondycja i sprawność fizyczna. Dla jednych zajęcia na stepie będą jedynie delikatną rozgrzewką, inni zaś poczują ból kolan na pierwszym podjeździe w trakcie spinningu. Właśnie dlatego obserwacja swojego ciała i świadome wybieranie tego, co mu służy jest kluczem do świadomego i rozsądnego odchudzania.

Wybieraj mądrze

Odchudzanie „przypadkiem” niestety nie istnieje. Oczywiście istnieje wiele osób, które niemal bez wysiłku i nagle straciły wiele kilogramów, jednak często jest to związane z ogromnym stresem w ich życiu lub niewykrytym schorzeniem. Jeśli zatem chcemy w końcu uzyskać wymarzoną sylwetkę, musimy skoncentrować się na codziennych wyborach w kwestii spędzania wolnego czasu i zakupów. Czytanie etykiet to podstawa świadomego żywienia. Niewiele osób wie, że cukier jest dosypywany nawet do niesłodkich pozornie produktów, takich jak na przykład ketchup, a oleje palmowe są często podstawą wielu słodyczy. Znajomi proponują wyjście do kina? To często kończy się ogromnym napojem gazowanym i pudełkiem popcornu w dłoniach. Zamiast tego warto zaproponować im rundę w squasha albo aquapark. Konieczne jest także pamiętanie o swoich postanowieniach w trakcie wybierania posiłku w restauracji. Apetyczny opis dań w mig pobudza wyobraźnię i skłania do zamówienia propozycji, które są niezdrowe. Problem z asertywnością w takich sytuacjach może uratować codzienny catering dietetyczny jak na przykład Miód Malina. Proste postanowienie – „nie sięgam po nic więcej, co znajduje się w pięciu pudełkach” – potrafi zdziałać prawdziwe cuda!

Dodaj komentarz