Odżywka białkowa czy gainer

odżywki

Rynek odżywek i suplementów jest bardzo różnorodny. Ogromne bogactwo dostępnych produktów może sprawiać problemy z wyborem produktów, jednak do najpopularniejszych należą odżywki białkowe i gainery. Czym się różnią? Którą z tych odżywek wybrać? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Kiedy gainer

Gainery to odżywki węglowodanowo-białkowe, które zostały opracowane z myślą o przyroście masy. Jak sama nazwa wskazuje, składają się one z węglowodanów i białek, czyli dwóch podstawowych makroskładników niezbędnych do budowania muskulatury. Ich proporcje mogą być bardzo różne w zależności od produktu – podczas gdy jedne gainery zawierają 80% węglowodanów i tylko 20% białka, w innych stosunek obu składników może wynosić 50-50.

Jak więc widać, gainery są dość uniwersalnymi odżywkami, które jednocześnie zaspokajają zapotrzebowanie na białko i węglowodany. Są przy tym dość wysokokaloryczne, dlatego zaleca się je przede wszystkim osobom budującym masę. Warto po nie sięgać, gdy poszukuje się źródła dodatkowych kalorii, których brakuje w diecie. Można je stosować także w sytuacjach awaryjnych, kiedy nie ma się czasu na przygotowanie albo zjedzenie posiłku – wtedy gainer sprawdza się znakomicie, dostarczając organizmowi zarówno węglowodanów będących źródłem energii, jak i białka, które jest niezbędne do syntezy białek, czyli budowy masy.

Gainery nie są natomiast zalecane osobom, które się odchudzają i znajdują na redukcji. Chcąc pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, tego rodzaju odżywki na pewno nie są dobrym rozwiązaniem.

Kiedy odżywka białkowa

W odróżnieniu od gainerów odżywki białkowe zawierają przede wszystkim proteiny. W zależności od rodzaju produktu w składzie znajduje się ich od 70% do nawet ponad 95% białka, którego pochodzenie może być różne – roślinne, zwierzęce bądź jajeczne. Tego rodzaju odżywki przeznaczone są dla osób mających problemy z zaspokojeniem dziennego zapotrzebowania na proteiny, czyli przede wszystkim dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Dzięki odżywce białkowej w razie potrzeby mogą oni uzupełnić braki podstawowego makroskładnika, który odpowiada za budowę tkanki mięśniowej.

Po odżywki białkowe sięgają jednak nie tylko ludzie budujący masę mięśniowe, ale również osoby, które się odchudzają. Zawarte w nich proteiny mają bowiem korzystny wpływ na metabolizm organizmu, przyspieszając go i tym samym ułatwiając spalanie energii. Ponadto odżywki białkowe są wysoce sycące i na długo zaspokajają apetyt, co stanowi kolejną korzyść w kontekście odchudzania. Nie są natomiast tak bardzo kaloryczne jak gainery, dlatego wspomagają wyłącznie budowę muskulatury, a nie ogólnie pojętej masy ciała, na którą składa się również tkanka tłuszczowa.

Podsumowanie

Reasumując, gainer jest rozwiązaniem dla osób, którym zależy po prostu na przytyciu i zwiększeniu masy ciała, podczas gdy odżywka białka wspomaga budowę suchej masy mięśniowej, a także może być z powodzeniem wykorzystana podczas odchudzania.

Dodaj komentarz