Życie z nietrzymaniem moczu

nietrzymanie moczu

Pacjenci z nietrzymaniem moczu (NTM) powinni zadbać o zdrową dietę i ograniczyć ilość kofeiny oraz alkoholu. Pomocne dla nich będą ćwiczenia mięśni Kegla. Natomiast w podróży sprawdzą się np. wkładki urologiczne i pieluchy bądź majtki chłonne.

Nietrzymanie moczu a ilość wypijanych płynów i dieta

Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu powinny włączyć do swojej diety błonnik, który ma korzystne działanie na układ moczowy. Z kolei ostre przyprawy, czekolada, a także gazowane napoje i alkohol niepotrzebnie go drażnią. Alkohol oraz napoje z dodatkiem kofeiny są moczopędne, co nasila problem z nietrzymaniem moczu. Najlepiej wyeliminować lub ograniczyć ich spożycie. Warto wypijać odpowiednią ilość płynów, czyli co najmniej 6 szklanek dziennie. Pacjenci z NTM obawiają się sięgania po napoje zbyt często, co może prowadzić do odwodnienia. Ten stan jest niekorzystny dla funkcjonowania układu moczowego. Warto wiedzieć, że leczenie farmakologiczne można wspomóc piciem soku z czarnych porzeczek lub żurawinowego. Pomogą, jeśli schorzenie zostało wywołane przez infekcję.

Nietrzymanie moczu a podróże

Nietrzymanie moczu to choroba utrudniająca m.in. długie podróże. Przed wyjazdem najlepiej wypić niewielką ilość płynów. Nie należy jednak zupełnie rezygnować z napojów, ponieważ zbyt mała ilość płynów powoduje podrażnienie pęcherza. To z kolei wywołuje często parcie na mocz. Dobrze jest zaplanować postoje w trakcie podróży samochodem i sprawdzić na mapie miejsca, w których można skorzystać z toalety. W przypadku braku możliwości postojów lub niemożności natychmiastowego wyjścia do łazienki, np. w samolocie, można zaopatrzeć się w produkty, które zapobiegają przemoczeniu bielizny. W swojej ofercie ma je każdy sklep ortopedyczny.

Produkty, które zapobiegają przemoczeniu bielizny

Aby zapewnić sobie komfort w trakcie codziennych czynności lub podczas podróżowania, warto sięgnąć m.in. po wkładki urologiczne i pieluchy anatomiczne. Są one przeznaczone dla osób z NTM w zależności od tego, jak nasilone jest u nich schorzenie. Wkładki urologiczne powinny wybrać osoby z niewielkim bądź średnim stopniem nietrzymania moczu. Natomiast pieluchy anatomiczne pomogą pacjentom mającym średnie i duże NTM. Dla osób z ograniczoną sprawnością przeznaczono pieluchomajtki. Natomiast majtki chłonne zatrzymują większą ilość płynów niż pieluchomajtki, a jednocześnie są od nich cieńsze.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenia mięśni Kegla poprawią komfort życia osób, które mają uszkodzone mięśnie miednicy. Dzieje się to np. u kobiet po porodzie. Codzienne kilkuminutowe ćwiczenia pozwolą na zmniejszenie problemów związanych z nietrzymaniem moczu. Polegają na napinaniu mięśni krocza, które zatrzymują strumień moczu podczas jego oddawania. Mięśnie warto ćwiczyć także w ciągu dnia. Można to robić właściwie w każdej chwili, np. stojąc w kolejce lub czytając książkę.

Dodaj komentarz