Zioła łagodzące problemy trawienne

zioła

Najlepszym sposobem na problemy trawienne są naturalne zioła. Zaletą ich stosowania jest fakt, iż nie wywołują one żadnych skutków ubocznych u pacjenta.

Siemię lniane

Jednym z ziół pomocnych na problemy z jelitami jest siemię lniane. Jego nasiona wytwarzają specyficzny śluz o podobnym składzie mukopolisacharydów, jak śluz w przewodzie pokarmowym, który odpowiada za ochronę wewnętrzną warstwę przewodu pokarmowego. Napar z nich jest stosowany w momencie, kiedy żołądek jest podrażniony. Zapewniają mu one dodatkową ochronę.

Mięta

Mięta cieszy się największą popularnościom wśród ziół stosowanych na podrażnienia żołądka. Przede wszystkim ułatwia ona trawienie. Jest dlatego też często stosowana w momencie, kiedy żołądek nie jest w stanie przetrawić jakiejś części pożywienia. Wtedy występują wymioty, nudności, ból głowy. Ponadto łagodzi nadmierne skurcze mięśni gładkich i pomaga w problemach ze wzdęciami. Mięta jest ziołem, które można używać regularnie i wtedy daje największe efekty, tym samym nie powodując żadnych skutków ubocznych. Mięta jest dostępna w formie herbatek, albo można tworzyć samodzielnie napar z jej wysuszonych liści.

Rumianek

Kolejnym ziołem wpływającym dobrze na układ pokarmowy, jest rumianek. Zawarte w nim flawonoidy i pochodne kumaryny działają przeciwskurczowo i niwelują wzdęcia. Nie są to jednak jedyne właściwości lecznicze rumianku. Działa on również przeciwzapalnie, i antybakteryjnie dzięki czemu jest używany bardzo często w leczeniu nieżytów żołądka i jelit, łagodzeniu nietolerancji pokarmowej a także jest stosowany przy terapii osłonowej przy zażywaniu antybiotyków. Pobudza on również wydzielanie żółci i tym samy zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach. Rumianek jest polecany każdej osobie mającej problemy żołądkowe bez względu na wiek, płeć i inne uwarunkowania. Może być stosowany przy każdych lekach i działa na tyle łagodnie, że polecany jest również niemowlętom.

Jagoda

Jagody są najczęściej stosowanymi ziołami w walce z przewlekłą biegunką. Zaletą jej stosowania jest ogromna skuteczność. Można jagody jeść w formie owoców, albo robić z nich różne kompoty i soki, których działanie będzie takie samo. W przeciwieństwie do leków nabywanych w aptece, nie wywołuje ona żadnych skutków ubocznych, jeżeli nie spożywa się jej w zbyt dużych ilościach. Jeżeli jagody będą spożywane w zbyt dużych ilościach, to mogą one doprowadzić do zaparć.

Dziurawiec

Innym mniej znanym sposobem leczenia dolegliwości jelitowych jest dziurawiec. Dzięki zawartości dużej ilości flawonoidów działa rozkurczająco na przewód pokarmowy, w efekcie likwidując kolki i bóle. Oprócz tego stymuluje on drogi żółciowe i to właśnie dlatego polecany jest w chorobach, którym towarzyszy zmniejszona produkcja żółci. dziurawiec spożywa się w formie naparu produkowanego z jego wysuszonych liści. Każdy sklep zielarski oferuje tą roślinę w formie herbatki. Oprócz tego w aptekach można dostać dziurawiec zawarty w tabletkach. Taka metoda przyjmowania leku jest jednak nieco mniej skuteczna.

Wszystkie te zioła dostępne są w internetowym sklepie zielarskim – iZielnik.pl 

Dodaj komentarz