Witamina D i jej znaczenie dla organizmu człowieka

witamina d

Witamina D jest syntezowana w skórze na skutek promieniowania UV. Bierze udział w budowie kości i zębów, chroniąc je przed próchnicą. Może łagodzić objawy depresji i wspomaga regenerację wątroby.

Czym jest witamina D i w jaki sposób powstaje?

Witamina D, zwana też słoneczną witaminą, to steroidowy związek chemiczny będący pochodną cholesterolu – cholekalcyferol. Jest wytwarzana w skórze na skutek działania promieni ultrafioletowych, czyli po kontakcie ze światłem. Istnieją dwa rodzaje witaminy D: D2 pochodzenia roślinnego i D3 znajdująca się w produktach odzwierzęcych lub preparatach, takich jak Vitrum D3 forte.

W jakich procesach w organizmie człowieka bierze udział witamina D?

Witamina D wpływa na zdrowie kości, m.in. poprzez zwiększanie wchłaniania komórek wapnia i fosforu przez jelito. Kalcytriol – hormon będący aktywną formą “słonecznej witaminy” odpowiada za regulację gospodarki wapniowo-fosforanową w organizmie. Witamina D jest odpowiedzialna za kształtowanie się kości i zębów, co jest szczególnie ważne w okresie rozwojowym u dzieci. Niedobór tego związku może powodować zmniejszenie masy kostnej, zaburzenia w mineralizacji kości oraz krzywicę. U dorosłych prowadzi natomiast do bóli kostnych, osteomalacji i osteoporozy. Witamina D pomaga też leczyć próchnicę poprzez aktywację białek ochronnych produkowanych w układzie odpornościowym. Oprócz tego aktywuje geny kodujące peptydy mające działanie naturalnych antybiotyków, czyli zwalczające bakterie. Witamina D stymuluje też regenerację wątroby. Poprzez wpływ na jej funkcjonowanie może mieć działanie przeciwnowotworowe. Zwiększa też płodność, działając m.in. na spermatogenezę (proces powstawania i rozwoju plemników) i hamuje rozwój endometrium.

Przed jakimi chorobami chroni witamina D?

Witamina D chroni przed złamaniami kości i rozwojem osteoporozy, która je osłabia. Może być przyjmowana także przez osoby starsze w wyższych dawkach, aby zapobiec chorobie oraz urazom. Suplementowanie “słonecznej witaminy” ma pozytywny wpływ na układ nerwowy i układ mięśniowy. Prowadzi do zwiększenia siły fizycznej poprzez regenerację neuronów i rozbudowę masy mięśniowej. Niedobór witaminy D prowadzi natomiast do osłabienia napięcia mięśniowego. Prawidłowy poziom tego składnika może zmniejszyć objawy łagodnej depresji. Ponadto może działać przeciwnowotworowo, jeśli jest przyjmowana razem z wapniem. Natomiast przyjmowanie witaminy D w dawce 2000 UI może zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 1. Jak wykazały badania, suplementowanie witaminy D zmniejsza śmiertelność w trakcie pobytu w szpitalu oraz podczas diagnozowania pacjentów.

Dodaj komentarz