Tatuaże, a choroby skóry

tatuaż

Z każdym dniem tatuaże stają się coraz bardziej powszechne. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim upływowi czasu, który sprawia, że społeczeństwo zmienia swoje nastawienie do wielu rzeczy. Jeszcze niedawno samo słowo „tatuaż” pozostawiało za sobą negatywny wydźwięk, dzisiaj natomiast staje się obiektem pożądania zarówno ludzi młodszych, jak i starszych. Zanim podjęta zostanie decyzja o wykonaniu tatuażu, należy zapoznać się z kilkoma aspektami, które pozwolą odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. 

Dermatologiczne przeciwwskazania do tatuaży

Do głównych przeciwwskazań naturalnie należeć będą choroby skóry, na którą tatuaże mają największy wpływ. Aktywne schorzenia, takie jak: łuszczyca, liszaj, grzybica i atopowe zapalenie skóry będą uniemożliwiały bezpieczny przebieg zabiegu, w związku z czym w pierwszej kolejności konieczne będzie porządne leczenie. Osoba chora, która zdecyduje się na tatuaż, ryzykuje nieprawidłowym gojeniem się ran, co z kolei może spowodować zakażenie. Innym negatywnym skutkiem może być reakcja uczuleniowa na substancje zawarte w tuszu. Przed każdym zabiegiem pacjent powinien skontaktować się z lekarzem, w celu wyeliminowania ewentualnych powikłań, które mogłyby zagrozić zdrowiu. 

Warto wspomnieć, że do przeciwwskazań nie należą pieprzyki, znamiona i blizny po ranach, o ile nie stanowią one miejsca, w którym będzie wykonywany tatuaż. 

Tatuaże – czy wywołują zagrożenie dla skóry?

Od dawna toczy się spór między zwolennikami, a przeciwnikami tatuażów. Wsród tej drugiej grupy panuje przekonanie, że zabiegi mają negatywny wpływ na zdrowie. Ten punkt widzenia zderza się ze stwierdzeniem zwolenników tatuaży, którzy uważają, że tusz nie wpływa na organizm w najmniejszym stopniu. Po obu stronach leży jednak ziarno prawdy. 

Zabieg wykonania tatuażu na pewno wiąże się z pewnym ryzykiem dla zdrowia, jest to jednak bardzo mała szansa. Większe zagrożenie tatuaż stanowi dla osób, u których w rodzinie występują choroby genetycznie dziedziczone. W takim wypadku warto jest zadbać o sprawdzenie składu tuszu, jaki jest używany w danymstudio tatuażu, ponieważ wtedy niepewność wystąpienia negatywnych powikłań jest o wiele większa niż u osób zdrowych, nienarażonych na skutki uboczne. 

Salony tatuażu w Warszawie nie są zobowiązane do przejścia kontroli, która wyklucza użycie substancji niebezpiecznych dla zdrowia. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność przy wyborze salonu, ponieważ każda substancja używana przez specjalistów jest traktowana jako chemicznie czynna, mogąca stanowić zagrożenie dla zdrowia. Oczywiście do tematu każda zainteresowana osoba powinna podchodzić z chociaż minimalnym dystansem, ponieważ w większości przypadków tatuaże nie spowodowały negatywnych skutków, czy długoterminowych powikłań u pacjentów, którzy zdecydowali się na zabieg. Wręcz przeciwnie – często wspomniane osoby wracały do tatuażysty w celu poprawienia wyblakłego już koloru. Jest to praktyczne potwierdzenie bezpieczeństwa wykonania zabiegu akurat w tamtym salonie tatuażowym. 

Dodaj komentarz