Szczepienia przeciw COVID-19 – rodzaje szczepionek

szczepionka

Prace nad szczepionkami przeciwko COVID-19 rozpoczęły się 11 stycznia 2020 r., tuż po tym jak wyodrębniono i opublikowano sekwencję genetyczną wirusa. Prototypy szczepionek wprowadzono do testowania na ludziach już w połowie marca 2020 r. Tempo działania było naprawdę imponujące głównie ze względu na konsekwencje pandemii, które odczuł praktycznie cały świat. Obecnie dopuszczone do obrotu są szczepionki dwóch firm. Czym różnią się między sobą?

Szczepienia przeciw COVID-19 to tak zwane szczepionki syntetyczne mRNA. Składają się z kwasu rybonukleinowego mRNA kodującego białko S wirusa SARS-CoV-2 oraz kapsułki z nanocząsteczek lipidowych. Do tej pory nie stosowano szczepionek mRNA na szeroką skalę, ale wykorzystywano je m.in. do opracowywania szczepień przeciwko malarii, wściekliźnie i grypie. Działanie jest takie samo jak innych rodzajów szczepionek – ma spowodować odpowiedź immunologiczną, czyli produkcję przeciwciał neutralizujących (tak zwaną odpowiedź humoralną) oraz stymulować limfocyty T (tak zwaną odpowiedź komórkową).

Szczepionka Moderna

Na rynku dostępne są dwa rodzaje szczepionek – COMIRNATY produkowana przez Pfizer i BioNTech oraz szczepionka wytwarzana przez firmę Moderna. Obie mają taką samą skuteczność na poziomie 95% i podobne działania niepożądane, wśród których wymienia się: nudności, ból głowy, mięśni i/lub stawów, zmęczenie, gorączkę, dreszcze oraz zaczerwienienie skóry w miejscu podania szczepionki. Na czym zatem polega różnica? Szczepionka Moderny ma w sobie więcej stabilizatorów niż preparat firm Pfizer i BioNTech, a co za tym idzie, nieotwarta fiolka może być przechowywana przez maksymalnie 6 miesięcy w temperaturze od -25 do -15 st. C, po wyjęciu z zamrażarki przez 30 dni w temperaturze od 2 do 8 st. C, a w temperaturze pokojowej do 2 godzin. Szczepionkę Moderny można podać osobom po 18. roku życia.

W jaki sposób badano bezpieczeństwo preparatu? W trakcie trwającego, randomizowanego, kontrolowanego placebo badania, któremu poddano ponad 30 tys. uczestników. Każdy z nich otrzymał przynajmniej jedną dawkę szczepionki lub placebo.

Szczepionka COMIRNATY

Dla porównania, szczepionkę COMIRNATY stosuje się u osób powyżej 16. roku życia. Z czego wynika ta różnica? Z wieku ludzi poddawanych badaniom klinicznym. W przypadku Moderny przedział wieku uczestników to 18 do 95 lat, zaś w testach COMIRNATY 16 lat i więcej. Jeżeli chodzi o przechowywanie, zamkniętą fiolkę COMIRNATY należy przechowywać w temperaturze -70 st. C do 6 miesięcy, w temperaturze od 2 do 8 st. C przez maksymalnie 5 dni lub w temperaturze pokojowej do 2 godzin. Jedna fiolka szczepionki marki Pfizer zawiera o połowę mniej dawek w porównaniu do preparatu Moderny.

A co z badaniami? Przeprowadzono je na grupie ponad 42 tys. ochotników, z czego połowa otrzymała przynajmniej jedną dawkę preparatu, a druga połowa placebo. Dodatkowo ponad 20 tys. osób dostała drugą dawkę szczepionki firmy Pfizer.

Podczas testów przeprowadzonych przez Modernę oraz Pfizer i BioNTech występujące działania niepożądane (NOP) były łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Więcej na temat szczepień i koronawirusa znajdziesz tu: https://polmed.pl/zdrowie/

Dodaj komentarz