Przyczyny i leczenie obrzęków nóg

nogi

Obrzęki kończyn dolnych powstają w następstwie nadmiernego wysięku płynu z naczyń i jego zatrzymywania w tkankach. Pierwotne przyczyny tego stanu mogą być różne – związane z nieprawidłowo funkcjonującym układem krążenia, zaburzeniami w układzie limfatycznym czy chorobami nerek. Obrzękom nóg towarzyszą często inne symptomy jak uczucie zmęczenia, ból, wysypka na skórze czy świąd. Poniżej przedstawiamy najczęstsze problemy zdrowotne, które mogą powodować obrzęki nóg.

Choroby nerek

W wyniku uszkodzenia struktur nerek wzrasta ich przepuszczalność przez co, wraz z moczem, wydalane są nie tylko szkodliwe produkty przemiany materii, ale również związki potrzebne organizmowi. Gdy chore nerki usuwają białka np. albuminy wówczas dochodzi do zaburzenia tzw. ciśnienia onkotycznego krwi. Zaburzone ciśnienie onkotyczne powoduje ucieczkę wody poza naczynia do tkanek co skutkuje obrzękiem. Dodatkowo zbyt mała zawartość wody w naczyniach stymuluje zatrzymywanie jej w organizmie. W ten sposób powstaje błędne koło.

W zaburzeniach pracy nerek mamy do czynienia nie tylko z puchnięciem nóg, ale też innych część ciała jak powieki czy dłonie.  Obserwuje się też nagły wzrost masy ciała. W przypadku podejrzenia chorób nerek konieczna jest konsultacja z lekarzem, znalezienie przyczyny i wdrożenie leczenia i odpowiedniej diety.

Obrzęk limfatyczny

Powstaje on w następstwie zaburzenia pracy układu limfatycznego powodującego zastój limfy. Układ limfatyczny składa się z gruczołów limfatycznych oraz naczyń, które odprowadzają płyny z naszych tkanek, przez co  uczestniczą w utrzymywaniu prawidłowej gospodarki wodnej. W wyniku zaburzeń w układzie limfatycznym dochodzi do nadmiernego gromadzenia się płynów w tkankach i opuchlizny w różnych częściach ciała (nogi, ręce). Obrzęk limfatyczny może być wrodzony lub nabyty. Do przyczyn obrzęków nabytych należy najczęściej chemioterapia, ale mogą to być również urazy mechaniczne (złamania, zwichnięcia), brak aktywności fizycznej czy usunięcie węzłów chłonnych.  Nieleczony obrzęk limfatyczny powiększa się i coraz bardziej utrudnia nam funkcjonowanie. Dlatego, gdy problem z opuchniętymi kończynami nie znika konieczna jest wizyta u lekarza, który zdiagnozuje problem. W leczeniu obrzęków limfatycznych stosuje się drenaż limfatyczny, kompresjoterapię, a także rehabilitację ruchową

Początki choroby żylnej kończyn dolnych

Obrzęki nóg pojawiające się po całym dniu spędzonym w bezruchu są jednym z najczęstszych objawów wskazujących na początki problemów z żyłami powierzchniowymi. Żyły powierzchniowe są ważnym elementem krążenia kończyn dolnych – ich zadaniem jest odprowadzenie krwi z tkanek powierzchownych jak skóra czy tkanka łączna. Czynniki takie jak nadwaga, ciąża, brak ruchu czy uwarunkowania genetyczne mogą być przyczyną zaburzenia transportu krwi przez te naczynia, prowadząc do ich niewydolności. W przypadku problemów z żyłami powierzchniowymi oprócz obrzęku często odczuwamy charakterystyczne uczucie ciężkości i zmęczenia nóg. Sposobem na usprawnienie transportu w żyłach kończyn dolnych jest regularna aktywność fizyczna czy noszenie uciskowych elementów odzieży (rajstopy, podkolanówki). Dodatkowo, aby złagodzić objawy towarzyszące niewydolności żył powierzchniowych możemy sięgnąć po żele z heparyną (np. Lioton®1000), które aplikowane miejscowo wspomagają mikrokrążenie i działają przeciwzapalnie łagodząc obrzęki nóg i przynosząc ulgę zmęczonym i obolałym nogom.

Dodaj komentarz