Pielęgnacja przy łojotokowym zapaleniu skóry

skóra

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba dermatologiczna, której objawami są nadmierne złuszczanie się naskórka oraz miejscowe zaczerwienienie skóry. Jej przyczyną jest intensywna praca gruczołów łojowych. W leczeniu, poza stosowaniem leków, duże znaczenie ma pielęgnacja.

Co to jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) jest chorobą dermatologiczną o charakterze przewlekłym, która przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Schorzenie dotyczy około 12% całej populacji, a większość przypadków rozpoznaje się u mężczyzn przed ukończeniem 40 roku życia. Nieznane są sposoby zapobiegania chorobie. Najpopularniejsze jest ŁZS na twarzy, głowie i w fałdach skórnych.

Przyczyną łojotokowego zapalenia skóry jest wzmożona aktywność gruczołów, które produkują sebum. Ilość oraz zmieniony skład wydzielanego sebum prowadzą do stanu zapalnego i pojawienia się zmian skórnych. Uważa się, że do rozwoju choroby mogą przyczynić się również:

  • zakażenie skóry grzybem drożdżopodobnym z gatunku Malassezia,
  • błędy w codziennej pielęgnacji skóry,
  • używanie kosmetyków, które ją podrażniają,
  • zaburzenia hormonalne,
  • dieta, która nie dostarcza odpowiedniej ilości składników odżywczych,
  • zaburzenia immunologiczne,
  • długotrwały stres,
  • nadużywanie alkoholu,
  • pewne schorzenia (trądzik różowaty, depresja, padaczka, choroba Parkinsona).

Do charakterystycznych objawów ŁZS należą rumieniowo-złuszczające zmiany skórne, które niekiedy mają postać żółtych łusek. Czasem pojawia się także świąd. Na owłosionej skórze głowy choroba objawia się nadmiernym złuszczaniem naskórka i łupieżem.

Pielęgnacja przy łojotokowym zapaleniu skóry

Bardzo ważną rolę przy łojotokowym zapaleniu skóry odgrywa jej pielęgnacja. Odpowiednie oczyszczanie i nawilżanie pozwala łagodzić objawy, przyspiesza regenerację skóry, chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i poprawia jej kondycję. Do pielęgnacji warto stosować kosmetyki, które zawierają substancje czynne: pantenol, glicerynę, oleje pochodzenia roślinnego i witaminy. Należy unikać natomiast produktów z alkoholem etylowym i sztucznymi barwnikami. Do mycia włosów dobrze jest używać specjalistycznego szamponu z apteki.

Osoby z ŁZS powinny dwa razy dziennie myć twarz letnią wodą i łagodnym preparatem. Skórę należy osuszać delikatnie, unikając pocierania ręcznikiem. Ostatnim niezbędnym krokiem jest nałożenie kremu intensywnie nawilżającego. Do kąpieli całego ciała warto używać specjalistycznej, hipoalergicznej emulsji lub pianki do mycia. Warto też używać produktów z jednej serii, od jednego producenta.

Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry

W pielęgnacji skóry u osób z ŁZS sprawdzą się również domowe sposoby. Pacjentom poleca się ziołowe płukanki do włosów, przygotowane z naparu z pokrzywy, rumianku lub skrzypu. W skórę można wcierać także olej kokosowy. Duże znaczenie ma ponadto odpowiednia dieta, która polega na wyeliminowaniu z jadłospisu produktów przetworzonych i uznawanych powszechnie za niezdrowe oraz zastąpieniu ich świeżymi owocami, warzywami, olejami roślinnymi i żywnością bogatą w witaminę B.

Dodaj komentarz