Ortodoncja – metody leczenia zgryzu

chłopak

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która skupia się na leczeniu wad zgryzu. W tym celu wykorzystuje się między innymi specjalne aparaty.

Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja to jedna ze specjalności stomatologicznych, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem rozmaitych wad zgryzu. Jej nazwa pochodzi od greckich słów: orthos, czyli ‘prosty’ i odous – ‘ząb’. Lekarz ortodonta w Warszawie, czy innym miejscu w Polsce zajmuje się między innymi badaniem aparatu żucia u dzieci, kiedy ten jeszcze rośnie i rozwija się, a także stara się zapobiegać zaburzeniom funkcji żucia u pacjentów. Zwykle ortodoncja jest kojarzona z kwestiami estetycznymi i poprawianiem wyglądu naturalnego uśmiechu, ale tak naprawdę jej celem jest przede wszystkim przywracanie funkcjonalności zgryzu.

Etapy leczenia ortodontycznego

Niezależnie od tego, jakiego narzędzia użyje ortodonta, by poprawić zgryz pacjenta, leczenie można podzielić na poszczególne etapy. W pierwszej kolejności musi zostać przeprowadzona szczegółowa diagnostyka. Wykonuje się więc odpowiednie badania, a także przygotowuje materiały diagnostyczne, w tym zdjęcia fotograficzne oraz RTG i gipsowe modele uzębienia konkretnego pacjenta. Następnie lekarz omawia procedurę, jaką zamierza wykorzystać w trakcie leczenia, a także dobiera właściwy rodzaj aparatu. Pacjent zostaje od razu poinformowany o kosztach leczenia (ta kwestia czasem wpływa na ostateczny wybór aparatu). Dopiero później osoba poddawana leczeniu ma zakładany aparat ortodontyczny i zostaje poinstruowana, w jaki sposób ma z nim postępować. W trakcie terapii należy się regularnie zgłaszać do ortodonty, by ten kontrolował postępy leczenia i ewentualnie wprowadzał niezbędne zmiany.

Jakie aparaty ortodontyczne wykorzystuje się do leczenia wad zgryzu?

Aparaty ortodontyczne, za pomocą których przeprowadza się leczenie wad zgryzu, dzielą się na stałe i zdejmowane. Wśród tych pierwszych można wyróżnić klasyczny model, stworzony z metalu lub tytanu (stosują je osoby uczulone na nikiel). Istnieją także aparaty ortodontyczne, które są mało widoczne podczas noszenia, gdyż barwa zamków jest doskonale dopasowana do naturalnego odcienia kości zębowej. Zaliczają się do nich modele ceramiczne, szafirowe, kryształowe oraz porcelanowe.

Niektórzy pacjenci mogą się też zdecydować na aparaty lingwalne, mocowane na stałe po wewnętrznej stronie zębów. Dzięki temu są one zupełnie niewidoczne, ale jednocześnie mogą powodować trudności w mówieniu. Tego typu rozwiązanie nie jest zalecane dla osób z chorobami przyzębia oraz mających niskie zęby. Najnowszym rozwiązaniem są aparaty samoligaturujące. Dzięki swojej konstrukcji oddziałują na zęby z mniejszą siłą, co powoduje mniejszy dyskomfort podczas ich noszenia i nie wymagają tak częstych wizyt kontrolnych u ortodonty.

Zdejmowane aparaty ortodontyczne stosuje się zazwyczaj u dzieci i młodzieży. Zakłada się je wyłącznie na noc, a zgryz u tej grupy pacjentów jest jeszcze na tyle elastyczny, że ich wykorzystanie jest wystarczające.

Dodaj komentarz