Najczęściej występujące problemy żołądkowe. Jak sobie z nimi radzić?

choroby

Problemy żołądkowej to jedne z najczęstszych przypadłości, które nas spotykają. Dopadają nas w nieoczekiwanych momentach, a w niektórych przypadkach pojawiają się cyklicznie np. po zjedzeniu konkretnego posiłku bądź wydawać by się mogło bez przyczyny w nocy. Czasami są to niewinne boleści powodowane niegroźną niestrawnością, a innym razem sygnały świadczące o poważnym schorzeniu. Jak radzić sobie z dolegliwościami żołądkowymi, jakie leki i dietę stosować?

Dolegliwości żołądkowe to bardzo szeroki temat. Niemniej najczęściej się o nich mówi, gdy pojawiają się takie objawy, jak ból brzucha, problemy z wypróżnianiem, niestrawność czy zgaga. Najczęściej powodowane są stylem życia, spożywanymi pokarmami, ale również stresem. Problemy mogą pojawiać się w związku z nietolerancją pokarmową, spożyciem zbyt dużej ilości błonnika czy pikantnych i obfitych w tłuszcze posiłków.

Jednak dolegliwości żołądkowe nierzadko mają też znacznie poważniejsze pochodzenie i mogą wiązać się z polipami jelita grubego, zakażeniem bakterią, chorobą refluksową, rakiem żołądka czy wrzodami żołądka. Każde schorzenie charakteryzuje się pewnymi symptomami ze strony układu pokarmowego i wymaga przeprowadzenia odrębnych badań, a w sytuacji potwierdzenia któregoś przypadku lekarz indywidualnie dla pacjenta dobiera właściwy schemat leczenia.

Leki na dolegliwości żołądkowe

W przypadku bakteryjnej choroby układu pokarmowego ważna jest dieta. Niemniej lekarz może przepisać specjalne preparaty. Do leków na zakażenie przewodu pokarmowego na receptę można zaliczyć m.in. tabletki Bactrim czy Amoksiklav. Tego typu środki dostępne są na platformie LIKI24, która oferuje dostęp do medykamentów z 1000 różnych aptek w Polsce.

Ponadto w katalogu znajdują się także środki stosowane w leczeniu choroby refluksowej, jak Helides czy w leczeniu wrzodów żołądka np. Duomox. Co więcej, można nabyć również CitraFleet przyjmowany w celu oczyszczenia jelit i okrężnicy przed badaniami typu kolonoskopia czy sigmoidoskopia.

Jednak jeżeli dolegliwości nie są nazbyt uporczywe, pacjenci często sięgają po leki na dolegliwości żołądkowe dostępne bez recepty. Tego typu tabletki też są w ofercie LIKI24, a zamawiając je odpowiednio wcześnie, można spodziewać się dostawy jeszcze tego samego dnia. Często są to preparaty zobojętniające sok żołądkowy na bazie glinu, magnezu, kwasu alginowego np. Alugastrin. Z kolei w przypadku uciążliwej zgagi i kwaśnego odbijania można zastosować Bioprazol.

Co jeść przy dolegliwościach żołądkowych

Przy częstych dolegliwościach żołądkowych, szczególnie w tych z poważnym podłożem chorobowym należy stosować się do odpowiedniej diety. Tę zazwyczaj powinien ustalić lekarz bądź właściwy dietetyk, eliminując pewne produkty z jadłospisu i wypełniając go w lepsze zamienniki. Niemniej zazwyczaj zaleca się unikanie:

 1. ciężkich i pikantnych potraw
 2. tłustych mięs
 3. boczku
 4. surowych warzyw
 5. słodzików
 6. roślin cebulowych
 7. produktów mlecznych (przy nietolerancji laktozy)
 8. produktów glutenowych (przy nietolerancji glutenu)
 9. rzodkiewki
 10. warzyw kapustnych
 11. grzybów
 12. alkoholu.

W przypadkach niestrawności i bólów brzucha wiele osób decyduje się na regularne picie ziołowych naparów, które przynoszą ulgę. W celu złagodzenia dolegliwości można spróbować mięty, melisy, mniszka lekarskiego czy kopru włoskiego, a także kompozycji ziołowych na bazie zielonej herbaty wspierających trawienie i pracę jelit np. Verdin fix.

Częstych dolegliwości w postaci bólu brzucha, wzdęć, gazów, biegunek, wymiotów czy krwawych stolców nie należy lekceważyć. To objawy mogące świadczyć o poważnej chorobie. W celu wyzdrowienia konieczna jest konsultacja i diagnoza lekarska.

Dodaj komentarz