Nadwaga, otyłość i ich konsekwencje dla zdrowia

jedzenie

Otyłość to stan, w którym przyrost tkanki tłuszczowej przekracza dopuszczalne normy. Choroba ta występuje, jeżeli tłuszcz stanowi powyżej 30 proc. masy ciała u kobiet i 25 proc. u mężczyzn. Otyłość to bezpośrednia konsekwencja źle zbilansowanej diety, w której podaż energetyczna przekracza zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Duża nadwaga wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu groźnych konsekwencji zdrowotnych.

Choroby układu krążenia

Osoby otyłe bardzo często cierpią na chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze i miażdżycę. U ponad 40 proc. z nich diagnozowana jest pierwsza z nich, czyli choroba niedokrwienna serca. Nawet minimalna utrata masy ciała może znacząco zmniejszyć ryzyko jej rozwoju. Konsekwencją otyłości dla układu krążenia jest też zawał serca. Osoby zmagające się z nadmiarem kilogramów z reguły mają podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. Szczególnie duże jest ryzyko występowania nadmiaru trójglicerydów i złych frakcji LDL, przy obniżonym poziomie lipoprotein o korzystnym działaniu – HDL. Otyłość wiąże się też z rozwojem nadciśnienia tętniczego. Zmaga się z nim nawet 30-56 proc. wszystkich osób otyłych. Utrata masy ciała może znacznie zredukować jego poziom

lekarz

 

Zaburzenia oddychania

W przypadku nadwagi pojemność płuc jest niższa, przez co szybciej się męczą. Na skutek otłuszczenia ścian klatki piersiowej, organizm musi wykonać większy wysiłek podczas wdechu. Tłuszcz może też utrudniać płucom swobodne rozkurczanie się, co wynika z zmniejszenia przestrzeni w klatce piersiowej. Konsekwencją tego zjawiska jest zaburzenie wymiany gazowej, a tym samym stałe niedotlenienie organizmu. Problemy z oddychaniem prowadzą do pogorszenia jakości snu. U większości osób otyłych występuje bezdech senny, czyli nieregularny oddech w stanie spoczynku. Po przebudzeniu organizm jest wyczerpany, co objawia się sennością w ciągu dnia. Problemy z oddychaniem w konsekwencji osłabiają także układ krążenia.

Zwyrodnienia stawów

Otyłość prowadzi do zwyrodnień stawów, które są nadmiernie obciążone nadwagą. Dotyczy to zwłaszcza stawów kolanowych. Nadmierny nacisk wywołuje uszkodzenia błony wyścielającej. W przypadku przeciążenia stawów kręgosłupa, objawem jest ból w odcinku lędźwiowym. U osób otyłych może tez występować dna moczanowa, będąca bardzo dotkliwym schorzeniem stawów. Rozwija się w wyniku nagromadzenia w płynie stawowym ostrych kryształków moczanu sodowego, czego przyczyną jest m.in. nadmiar tłustego jedzenia.

Zaburzenia miesiączkowania i ciąży

U otyłych kobiet często występują zaburzenia cyklu miesiączkowego, a także przedłużone krwawienia. Problemy hormonalne mogą doprowadzić do trudności z zajściem w ciążę. W przypadku poczęcia, otyła kobieta może źle znosić poszczególne trymestry. Zwiększa się także ryzyko nadciśnienia, infekcji dróg moczowych czy tzw. cukrzycy ciężarnych. Bardzo często niemożliwe jest przeprowadzenie porodu siłami natury. Kobiety otyłe powszechnie zmagają się także z zespołem policystycznych jajników.

Schorzenia pęcherzyka żółciowego

U osób z nadwagą nawet kilka razy częściej występują choroby pęcherzyka żółciowego. Nadmiar cholesterolu w żółci przy niskim stężeniu kwasów żółciowych powoduje, że skłonność do powstawania kamieni zwiększa się. Problemem jest również otłuszczenie wątroby, co osłabia jej wydajność i zakłóca pracę przewodu pokarmowego. Na skutek złych nawyków żywieniowych i braku ruchu, zwiększa się ryzyko występowania zaparć i powstawania hemoroidów.

fot

Cukrzyca typu drugiego

Na rozwój cukrzycy wpływa przede wszystkim otyłość brzuszna, objawiająca się nagromadzeniem tłuszczu wewnątrz jamy brzusznej. Jego nadmiar w trzewiach wywołuje insulinooporność, która jest bezpośrednią przyczyną cukrzycy. W walce z tym problemem pomóc mogą odpowiednie wyciągi roślinne, zawarte w preparacie Ketominal Slim (https://wsibie.edu.pl/ketominal-slim/). Stosowanie suplementu Ketominal Slim ogranicza apetyt i obniża poziom cukru we krwi, dzięki czemu przyczynia się do spadku tkanki tłuszczowej. Warto pamiętać, że osoby zmagające się z cukrzycą w nawet 80 proc. przypadków posiadają nadwagę.

Dodaj komentarz