Na czym polega niezborność rogówkowa?

oko

Niezborność, czyli astygmatyzm, to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. W około 98% przypadłość wynika z nieprawidłowego kształtu rogówki, co powoduje niewłaściwie załamywanie się promieni świetlnych docierających do wnętrza oka. W efekcie tego astygmatycy mają problem z ostrym widzeniem obrazów, zarówno oddalonych, jak i tych z bliska.

Astygmatyzm rogówkowy – przyczyny

W zdrowym oku kształt rogówki jest idealnie okrągły, z kolei u osób z astygmatyzmem – lekko spłaszczony, co powoduje nieprawidłowe ogniskowanie się światła we wnętrzu oka. Promienie świetlne, zamiast skupiać się w jednym punkcie tworzą linię, czego efektem jest niewyraźne widzenie i rozmazywanie się obrazów widzianych zarówno z bliska, jak i z daleka. Astygmatyzm rogówkowy występuje najczęściej i dotyka około 98% wszystkich osób dotkniętych niezbornością. W pozostałych przypadkach za nieprawidłowe widzenie odpowiada zniekształcony kształt soczewki ocznej oraz połączenie zniekształceń powierzchni rogówki przy jednoczesnej wadliwej budowie soczewki oka.

Leczenie astygmatyzmu rogówkowego soczewkami kontaktowymi

Do korekcji astygmatyzmu stosuje się soczewki toryczne, nazywane również cylindrycznymi. Ich sfera optyczna posiada różną moc łamania światła, przez co ogniskuje je w dwóch odmiennych punktach, co natychmiast wyostrza widzenie. Soczewki kontaktowe toryczne wykonywane są z lekkich silikonowo-hydrożelowych materiałów o dużej przepuszczalności tlenu oraz wysokim stopniu nawilżenia, dzięki czemu ich noszenie jest wygodne i nie powoduje dyskomfortu. Na uwagę zasługuje również to, że nowoczesne soczewki na astygmatyzm w przypadku wady wzroku wywołanej np. stożkiem rogówki, to jedyna skuteczna forma leczenia.

Okulary na astygmatyzm

U osób, które z jakiś względów nie chcą bądź nie mogą nosić soczewek kontaktowych (np. z powodu przewlekłego stanu zapalnego oczu) do korekcji astygmatyzmu poleca się tradycyjne okulary korekcyjne ze szkłami cylindrycznymi. Poprawiają one jakość widzenia i pomagają wyeliminować nieprzyjemne objawy astygmatyzmu, jak: szybkie męczenie się wzroku, częste bóle głowy, ciągłe mruganie i łzawienie oczu czy problemy w orientacji przestrzennej przez rozmywanie się konturów budynków czy widzenie „za mgłą”.

Tradycyjne okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe należy dobierać w gabinecie okulistycznym, aby na podstawie badań wzroku dobrać ich odpowiednią moc oraz parametry. Astygmatyzm mierzony jest w dioptriach cylindrycznych i może występować w 3 poziomach natężenia: niskim (od 0,5 do 1 dioptrii), wysokim (do 2 dioptrii) i bardzo wysokim (powyżej 3 dioptrii). U większości ludzi występuje niezborność fizjologiczna (do 0,5 dioptrii), co jest całkowicie normalnym zjawiskiem i nie jest powodem do niepokoju, pod warunkiem, że nie przekracza 0,5 dioptrii cylindrycznych.

Dodaj komentarz