Laparoskopia – na czym polega ten zabieg?

lekarz

Laparoskopia jest zabiegiem medycznym polegającym na wziernikowaniu przyrządem umożliwiającym obserwację i diagnostykę zmian ogniskowych w obrębie jamy brzusznej.

Na czy polega ta metoda?

Jak sugeruje nazwa zabiegu, laparoskopię przeprowadza się z użyciem instrumentu optycznego zwanego laparoskopem. To specjalny rodzaj wziernika, który jest wyposażony w źródło światła oraz kamerę, dzięki której obraz z wnętrza jamy brzusznej widoczny jest na monitorze.

W zależności od sytuacji zabieg laparoskopowy trwa od kilkunastu minut do kilku godzin i jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Wziernik wprowadza się do jamy brzusznej przez otwory, nacięcia, w skórze, po uprzednim wypełnieniu brzucha dwutlenkiem węgla. Uzyskuje się tym sposobem tzw. odmę otrzewnową, czyli wolną przestrzeń, w obrębie której swobodnie można manipulować narzędziami podczas zabiegu, bądź operacji.

Kiedy wykorzystuje się laparoskopię?

Zabieg laparoskopowy jest wykorzystywany w diagnostyce rozmaitych chorób i urazów, między innymi ostrego brzucha, wodobrzusza, niektórych chorób wątroby, w tym marskości, endometriozy, niepłodności u kobiet, a także ciąży pozamacicznej, włókniaków i torbieli. Obserwacja jamy brzusznej z użyciem laparoskopu pozwala ponadto ocenić stopień zaawansowania chorób nowotworowych, na przykład wątroby, jelita grubego, jajnika i narządów trawiennych oraz rodnych. U osób leczonych na nowotwory laparoskopia umożliwia monitorowanie postępów leczenia.

Przeciwwskazaniami do przeprowadzania operacji i zabiegów diagnostycznych z użyciem laparoskopu mogą być, między innymi obfite krwawienie, ostre zespoły wieńcowe ograniczające przepływ krwi w tętnicach wieńcowych, podeszły wiek, przepuklina przeponowa, liczne wcześniejsze operacje i zaawansowana ciąża.

Jeśli zabieg przeprowadzono pod narkozą, po obudzeniu można odczuwać zimno, a także niewielki ból brzucha i gardła – po konsultacji z personelem medycznym szpitala można otrzymać lek przeciwbólowy do stosowania również w domu.

Dodaj komentarz