Ksylitol – dlaczego warto mieć go w swojej kuchni?

ksylitol

Każdy, kto choć w niewielkim stopniu przykłada wagę do swojej diety, z pewnością przynajmniej raz słyszał o ksylitolu i jego właściwościach. Z czego powstaje ksylitol? Jakie właściwości posiada? Czy naprawdę może w pełni zastąpić on tradycyjny biały cukier? Odpowiedzi na te i inne pytania odnośnie ksylitolu szukaj w dalszej części tekstu.

Czym jest ksylitol?

Ksylitol pod względem chemicznym jest zaliczany do alkoholi cukrowych. Jednak w kwestii wyglądu i smaku do złudzenia przypomina on biały cukier. W przyrodzie ksylitol występuje w wielu owocach i warzywach, takich jak śliwki, truskawki, jagody, szpinak, kalafior czy dynia. Na skalę przemysłową produkuje się go drogą procesów chemicznych i biotechnologicznych z drewna drzew liściastych, najczęściej brzozy. Obecnie do jego produkcji coraz częściej wykorzystuje się także kukurydzę ze względu na wysoką zawartość ksylanów, czyli polisacharydów obecnych w ścianach komórkowych roślin.

Ksylitol i jego właściwości

Ksylitol charakteryzuje się intensywnie słodkim smakiem – określa się go jako produkt słodszy od cukru buraczanego. Mimo to, zawiera on od niego o 40% mniej kalorii, a jego indeks glikemiczny jest 14 razy niższy niż indeks glikemiczny sacharozy. Jego istotną właściwością jest także fakt, że nie jest on (w przeciwieństwie do cukru) metabolizowany z użyciem insuliny. Z tego względu jest on uznawany za produkt całkowicie bezpieczny dla osób z cukrzycą.

Jakie zalety posiada ksylitol?

Ksylitol jest uznawany za jeden ze zdrowszych zamienników białego cukru.  Do jego zalet zalicza się:

  • niską kaloryczność – 1 g ksylitolu to tylko 2,4 kcal
  • niski indeks glikemiczny i pozytywny wpływ na poziom cukru we krwi
  • intensywnie słodki smak i ekonomiczność stosowania
  • wspomaganie przyswajalności wapnia
  • bakteriobójcze działanie i pozytywy wpływ na stan zębów i dziąseł

Ksylitol – zastosowanie

Jeśli chodzi o zastosowanie ksylitolu może on w naszej kuchni z powodzeniem zastąpić biały cukier.  Sprawdzi się on zarówno jako środek do słodzenia napojów, jak kawa czy herbata, a także jako dodatek do ciast, deserów czy domowych przetworów. Wprowadzając ksylitol do diety należy jednak pamiętać, by stopniowo przyzwyczajać organizm do tego produktu, gdyż u niektórych osób może on początkowo wywoływać wzdęcia i biegunki.

Dodaj komentarz