Otyłość i nadwaga mają poważne konsekwencje zdrowotne. Nadmierna masa ciała negatywnie wpływa także na samopoczucie i utrudnia wiele czynności, również tych codziennych. Pierwszym krokiem w diagnozie nadwagi i otyłości jest obliczenie wskaźnika BMI.
Nadwaga a otyłość – co to, czym się różnią? Rozpoznawanie nadwagi i otyłości
Nadwaga i otyłość to zjawisko nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej, takiego, które przekracza potrzeby organizmu i jest większe niż jego zdolności adaptacyjne. Nadwagę i otyłość można rozpoznać dzięki wskaźnikowi Body Mass Index, czyli BMI. To wynik dzielenia masy ciała wyrażonej w kilogramach przez wzrost wyrażony w metrach podniesiony do kwadratu. Wykonanie tych obliczeń znacznie ułatwia kalkulator BMI.
Wskaźnik BMI osoby dorosłej powinien wynosić od 18,5 do 24,9, przekroczenie górnej granicy tego zakresu oznacza nadwagę. Osoby z nadwagą mają wskaźnik BMI od 25 do 29,9. Jeśli BMI jest większe, oznacza otyłość. Otyłość stopniuje się w zależności od tego, jak duży jest nadmiar tkanki tłuszczowej. W tym kontekście także przydatny jest kalkulator BMI. BMI od 30 do 34,9 oznacza otyłość I stopnia, w zakresie od 35 do 39,9 wskazuje na otyłość II stopnia, czyli otyłość kliniczną, a BMI równe lub większe niż 40 mają osoby z otyłością III stopnia (to tzw. otyłość olbrzymia).
Wpływ nadmiernej masy ciała na zdrowie
Nadwaga i otyłość negatywnie wypływają na działanie organizmu i mogą skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Nadmierne otłuszczenie ciała mocno obciąża układ krwionośny. Osoba z nadmiernymi kilogramami szybciej się męczy, może doświadczać częstych zadyszek i kołatania serca, ponieważ serce nie jest w stanie wydajnie pracować, jeśli masa ciała jest zbyt duża w stosunku do zapotrzebowania. Nadwaga i otyłość sprzyjają występowaniu nadciśnienia tętniczego oraz choroby niedokrwiennej serca i jej możliwych konsekwencji (w tym udaru), a także żylaków.
Nadmierna masa ciała może utrudniać oddychanie i długotrwale zmniejszać wydolność płuc, co w konsekwencji powoduje obniżkę energii, ospałość, problemy z koncentracją i bóle głowy. W ciężkich przypadkach otyłości może dojść do rozwinięcia się nadciśnienia płucnego.
Nadwaga i otyłość negatywnie wpływają też na gospodarkę hormonalną całego organizmu. W związku z tym mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania, spadek libido (u mężczyzn nawet impotencja), a także związane z hormonami płciowymi zaburzenia związane z nadmiarem hormonów męskich u kobiet i żeńskich u mężczyzn (hirsutyzm i ginekomastia).
Zbyt duża w stosunku do normy masa ciała poważnie nadwyręża układ ruchu. W wyniku nagromadzenia tłuszczu w całym organizmie siła mięśni może spadać, co ogranicza możliwości ruchu. Poważną konsekwencją są też choroby stawów, które nadmiernie obciążone mogą się zniekształcać. Często ludzie z nadwagą i otyli cierpią z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów, która dotyka przeważnie stawów kolanowych, biodrowych i stawów kręgosłupa. Nadwaga i otyłość zwiększają też ryzyko wystąpienia dny moczanowej. Z powodu dużego obciążenia zwiększa się podatność na zapalenie ścięgien, kości i stawów.
U osób z nadwagą i otyłych rośnie także ryzyko zachorowania na nowotwory przewodu pokarmowego oraz kamicy żółciowej.
Komfort życia osób z nadwagą i otyłych
Otyłość i nadwaga wpływają także na pogorszenie nastroju, sprzyjają występowaniu depresji i skutecznie utrudniają wykonywanie nawet prostych czynności. Osłabione mięśnie mogą ograniczać mobilność i obniżać motywację do podejmowania jakiegokolwiek wysiłku. W ten sposób osoby z nadwagą stają się otyłe, a otyłe osiągają kolejne stopnie otyłości.
Nadmiar tłuszczu gromadzi się w organizmie także jako cellulit. Jego duża ilość nie wygląda estetycznie i może powodować spadek samooceny. Podobnie działa na psychikę duży rozmiar ciała, który ogranicza możliwości zakupu odzieży i jest przyczyną kompleksów.
Osoby z nadwagą i otyłe mogą mieć trudności w poruszaniu się i wykonywaniu nawet prostych czynności. Ogranicza to nie tylko ich codzienne funkcjonowanie, ale także utrudnia podejmowanie nowych wyzwań w życiu prywatnym i zawodowym.