Jakich witamin potrzebuje mężczyzna?

witaminy

Można w sposób ogólny powiedzieć, że każdy ludzki organizm wykazuje nieco inne zapotrzebowanie na różnego rodzaju witaminy oraz mikroelementy. Można też to stwierdzenie co nieco uprościć wskazując na to, że różnorodność w owym zapotrzebowaniu jest znacząco różna w odniesieniu do mężczyzn oraz do kobiet. My w tym miejscu będziemy chcieli w sposób szczególny skupić się na witaminach oraz mikroelementach niezbędnych mężczyznom. Na pewno trzeba powiedzieć, że w odniesieniu do nich będziemy mówili o większej stabilności zapotrzebowania. Kobiety co miesiąc przechodzą przez miesiączkę, mają do czynienia z okresem ciąży, karmienia piersią, menopauzą, mowa jest o bardziej zróżnicowanym wahaniom hormonalnym, a zatem również o innych zapotrzebowaniach na różne składniki. U mężczyzn jest to bardziej unormowane, aczkolwiek owo zapotrzebowanie na kalorie i inne składniki występuje u mężczyzn na znacznie wyższym poziomie.

Niechciana łysinka

Jednym z elementów, które towarzyszą prawie każdemu mężczyźnie, jest pojawiająca się zazwyczaj około 40 roku życia łysinka czy też zakola. Z jednej strony powiemy, że to naturalny objaw, ale z drugiej strony można w pewnym zakresie mu zapobiec. W jaki sposób? Tutaj rozwiązaniem bardzo praktycznym okazują się witaminy na włosy. Nie chodzi bynajmniej o stosowanie jakichkolwiek witamin, nie chodzi o stosowanie specjalnych preparatów witaminowych, ale o zastosowanie około 1 mg witaminy A każdego dnia. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na naturalne źródła owej witaminy, a są nimi:

  • nabiał,
  • jaja,
  • ryby,
  • warzywa i owoce – fasola szparagowa, zielony groszek, pomidory, pomarańcze, morele.

Te produkty powinny znaleźć się zatem w męskiej diecie, a wówczas będziemy mogli mówić o ograniczeniu zjawiska łysienia mężczyzn.

Nie tylko witamina A

Tak naprawdę witaminy dla mężczyzn to nie tylko wspomniana witamina A, ale także wiele innych. Wspomnimy w tym miejscu o witaminie C, której mężczyzna może mieć nieco mniej w przypadku, gdy pali papierosy czy też spożywa nieco większą ilość alkoholu. Podobnie sytuacja wygląda z witaminą B. W tej sytuacji dobrze jest sięgnąć po ryby, po jaja, pieczywo pełnoziarniste oraz po wątróbkę. Jak najbardziej również musimy wskazać na kompleksowe zestawy witaminowe z przeznaczeniem dla mężczyzn, których stosowanie może wzmocnić organizm w różnych aspektach, możemy mówić o zmniejszeniu ryzyka wystąpienia wielu groźnych chorób, a tym samym dzięki ich stosowaniu można mówić o przedłużeniu wieku życia. Faktem jest bowiem to, że statystycznie mężczyźni żyją kilka lat krócej, a stosowana przez nich dieta i brak odpowiedniej ilości witamin może mieć na to wpływ. Zapotrzebowanie na poszczególne witaminy oraz minerały jest uzależnione od bardzo wielu czynników, od wieku, stylu życia, rodzaju wykonywanej pracy, od płci, stanu zdrowia, ale faktem niezaprzeczalnym jest to, że każdy z nas ma swoje własne zapotrzebowanie na witaminy, a różni się ono dosyć sporo jeśli wskażemy na odrębność płci, a tym samym oddzielne witaminy dla mężczyzn i kobiet to dobry pomysł.

Dodaj komentarz