Niedoczynność tarczycy dotyka coraz więcej osób. Większość przypadków tej choroby wywodzi się z choroby Hashimoto, czyli autoimmunologicznego zapalenia tego gruczołu. Oprócz złego samopoczucia, ogólnego osłabienia i problemów skórnych Hashimoto dokucza pacjentom z powodu wzrostu wagi ciała i trudności w jej opanowaniu. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z niechcianymi kilogramami w niedoczynności tarczycy.
Przy haszimoto, jedz regularnie
Choć może to zaskakiwać, żeby schudnąć, trzeba… jeść. Hashimoto znacznie spowalnia metabolizm, a więc spalanie kalorii. Wielu pacjentów drastycznie zmniejsza ilość przyjmowanych kalorii, aby zahamować tycie. To bardzo niebezpieczna -i nieskuteczna -praktyka. W pierwszej kolejności należy przyzwyczaić organizm do regularnego trawienia. Pięć posiłków dziennie o stałych porach wprowadzi system trawienny w odpowiedni rytm.
Pij wodę
Odpowiednie nawodnienie jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Hashimoto nie lubi słodkich i gazowanych napojów. Lepiej pić wodę niegazowaną, na przykład z plastrem cytryny lub pomarańczy i miętą. Alkohol należy ograniczyć do minimum, a najlepiej – zrezygnować z niego w ogóle. Na szczęście wiele drinków posiada już swoje odpowiedniki bezalkoholowe i niskokaloryczne, jak na przykład to Mojito Light.
Zrezygnuj z glutenu
Wiele osób borykających się z chorobami autoimmunologicznymi nienajlepiej toleruje gluten. Jego ograniczenie jest wskazane przede wszystkim u osób, które borykają się z alergiami spożywczymi i dolegliwościami gastrycznymi. Stwierdzenie, że dieta bezglutenowa jest uboga i monotonna jest absolutną nieprawdą! Znalezienie inspiracji zajmie kilka sekund, a efekty zachwycą nawet najwybredniejsze podniebienia. Listę wszystkich wartościowych składników udostępnia Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
Rozruszaj się trochę
Na pewno wiesz, że ruch to zdrowie. Aktywność fizyczna nie tylko pozwala spalić zbędne kalorie, ale także wyzwala endorfiny, dzięki czemu poprawia samopoczucie. Najlepsze efekty dadzą regularne ćwiczenia 3x w tygodniu po ok. 40 minut. Do dyspozycji masz całą gamę zajęć, które można wykonywać indywidualnie, lub w towarzystwie. Warto nie być samemu na początku przygody ze sportem – wyrobienie w sobie nawyku zajmuje kilka tygodni, a towarzystwu ciężej odmówić, niż sobie. Rower, basen, joga – wybór należy do Ciebie. Polecamy szczególnie Nordic Walking – dzięki kijkom łatwiej zadbać o prawidłową postawę i ćwiczenia całego ciała. Pamiętaj, aby planowane ćwiczenia uzgodnić ze swoim lekarzem.
Zrelaksuj się
Stres jest ogromnym wrogiem chorych na niedoczynność tarczycy. Powoduje, że tarczyca zupełnie traci panowanie nad wydzielanymi przez siebie hormonami, co natychmiast odbija się na samopoczuciu chorego. Odpowiedni czas snu, wieczorne wyciszenie i rezygnacja z używek wpłyną zbawiennie na stabilizację metabolizmu w organizmie. Stwórz sobie odprężający rytuał – kwadrans z dobrą książką, playlistę ulubionych piosenek lub kilka minut zabawy ze zwierzakiem -i korzystaj z niego jak najczęściej.
A co, jeśli nie uda się uniknąć sytuacji stresowej? Wybawieniem mogą okazać się ćwiczenia oddechowe. Warto poświęcić im kilka minut każdego dnia – dzięki temu łatwo osiągnąć wprawę, która może wyprowadzić z niejednej podbramkowej sytuacji:
- oddychaj głęboko w odpowiedniej postawie ciała – na siedząco lub stojąco.
- wyobraź sobie, że płuca są domem z parterem, piętrem i strychem. Zazwyczaj w sytuacji stresowej oddychamy tylko „strychem”, przez co nie rozluźniamy niższych partii płuc i mięśni oddechowych, a to z kolei daje wrażenie „ściśniętego brzucha”. Oddychaj z zamkniętymi oczami, wyobrażając sobie, że nabierasz powietrza do środkowej części „domu”, a następnie – do najniższej.
- teraz pomyśl o sytuacji, która najczęściej Cię stresuje. Wyobraź sobie siebie pośród niej – stoisz z uśmiechem na ustach i oddychasz według wyćwiczonego schematu. Dzięki temu, kiedy przytrafi Ci się stres, przywołasz w głowie obraz opanowania sytuacji i łatwiej będzie Ci zrelaksować oddech – to przecież udawało się już wielokrotnie w Twojej głowie.
Choroba Hashimoto może dawać się we znaki, póki nie pozna się jej mechanizmu. Warto pokonać początkowe zmęczenie i trudności, aby osiągnąć rzeczywiste efekty. Odpowiednia dieta, nawyki i aktywność fizyczna nie tylko pozwolą kontrolować wagę ciała, ale także przyniosą odprężenie i przyczynią się do poprawienia efektów leczenia.