Jak wybrać łóżko dla osoby przewlekle chorej?

cukrzyca

Codzienna opieka nad osobą leżącą wymaga determinacji, motywacji oraz siły fizycznej. Zdecydowanym ułatwieniem w tej kwestii jest dobrze wybrane łóżko rehabilitacyjne. Powinno przede wszystkim być dopasowane do potrzeb chorego, bezpieczne, higieniczne i wygodne, ale także spełniać swoją rolę w odciążeniu kręgosłupa opiekuna. Na jakie parametry należy zwracać więc uwagę przy wyborze łóżka dla osoby stale leżącej?

Najważniejsze czynniki wyboru

Jednym z nich jest dopasowane do wzrostu i wagi pacjenta. Łóżka dla chorych o standardowych wymiarach mogą być zbyt krótkie dla osób wysokich oraz zbyt wąskie dla pacjentów otyłych. Jeżeli pacjent cechuje się ponadprzeciętnym wzrostem, dobrze sprawdzi się łóżko, które można przedłużyć nawet o 20 cm. W przypadku leżących otyłych należy wybrać również sprzęt o podwyższonej wytrzymałości, sięgającej nawet 200 czy 300 kg. Istnieją także krótsze łóżka dla dzieci oraz niskie dla pacjentów, którym z racji niewielkiego wzrostu łatwiej będzie usiąść na takim dopasowanym sprzęcie.

Kolejny, niezwykle ważny czynnik to regulacja łóżka, nie tylko jeżeli chodzi o jego wysokość, ale także możliwość zmiany położenia każdej części. Regulacja taka jest niezbędna by zapobiegać przykurczom oraz odleżynom, jak również pomaga pionizować górną część sylwetki, co ułatwia spożywanie posiłków i pielęgnację pacjenta, a także jego kontakt z otoczeniem. leżenie stale w jednej pozycji zdecydowanie nie sprzyja zdrowiu ani rehabilitacji, więc regulacja to w zasadzie podstawa jeżeli chodzi o łóżko dla przewlekle chorego

Najwygodniejsze dla opiekuna łóżko rehabilitacyjne to takie, którym da się sterować za pośrednictwem pilota. Wymaga to znacznie mniej wysiłku i odciąża kręgosłup oraz ręce osoby, która na co dzień opiekuje się osobą przewlekle chorą. Jeżeli pacjent jest w stanie sam sterować łóżkiem za pomocą intuicyjnego pilota, to także dla niego znacznie większe poczucie niezależności. Zdecydowanie więc warto wybrać opcję sterowania zdalnego.

Kupić czy wypożyczyć?

Jedna z najważniejszych decyzji dotyczących łóżka rehabilitacyjnego dla osoby leżącej dotyczy tego, czy zainwestować w ten sprzęt i go kupić czy też zdecydować się na wypożyczenie. Zdecydowanie ta druga opcja jest korzystniejsza ze względów ekonomicznych. Dobra wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych to nie tylko spora oszczędność na sprzęcie, ale także fachowe doradztwo i możliwość wypożyczenia zaawansowanego sprzętu, na którego zakupienie nie byłoby stać rodziny osoby stale leżącej. Kiedy łóżko dla chorego staje się już nieprzydatne, ponieważ pacjent na przykład wraca do zdrowia, wystarczy sprzęt zwrócić do wypożyczalni, dzięki czemu kolejny chory także będzie mógł z niego skorzystać. To oznacza brak problemów z odsprzedażą łóżka by odzyskać część finansów w nie zainwestowanych.

Pracownicy wypożyczalni na podstawie tego, jaka jest sytuacja pacjenta pomogą zdecydować, na które konkretnie łóżko się zdecydować, dzięki czemu można być pewnym dobrego wyboru.

Dodaj komentarz