Kleszcza powinniśmy usunąć tak szybko, jak to możliwe. Pozwoli nam to na zmniejszenie ryzyka zarażenia się chorobą, jaką jest borelioza. Możemy to zrobić samodzielnie za pomocą narzędzie zakupionych w aptece czy pęsety. Nie powinniśmy jednak pod żadnym pozorem smarować kleszcza spirytusem czy kremem. Jak usunąć go ze skóry?
Jak wygląda kleszcz?
Kleszcze to nieduże pajęczaki, które żywią się krwią ssaków oraz ptaków. Możemy się z nimi spotkać w lasach, w szczególności mieszanych oraz liściastych. Bardzo często pojawiają się również na granicach łąk, a także na terenach podmokłych czy porośniętych krzewami oraz trawami. Nie możemy jednak zapomnieć, że występują także w miastach, w takich miejscach, jak skwery, parki czy ogródki działkowe. Ich aktywność trwa od wiosny aż do jesieni.
Jakie choroby są przenoszone przez kleszcze?
Kleszcze bardzo często przenoszą wszelkiego rodzaju drobnoustroje, które powodują groźne choroby. W Polsce najczęściej będzie to borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza, anaplazmoza i bartonella. Nie powinniśmy jednak się martwić, ponieważ nie każde ugryzienie wiąże się z zakażeniem, gdyż niektóre kleszcze po prostu nie są nosicielami wyżej wymienionych chorób. Kiedy jednak kleszcz jest zakażony, prawdopodobieństwo przeniesienia choroby na człowieka rośnie wraz z czasem przebywania kleszcze w naszej skórze. W związku z tym tak istotne jest dokładne oglądanie swojego ciała po przyjściu z leśnego spaceru oraz ewentualne usunięcie kleszcza.
Co zrobić, gdy zauważymy kleszcza w naszej skórze?
Nie musimy od razu jechać na pogotowie. Jeśli czujemy się na siłach, możemy usunąć kleszcza samodzielnie. Nie możemy jednak zapomnieć, że będzie to od nas wymagało dobrego wzroku, precyzji, a także odpowiednich narzędzi, takich jak:
- Haczyk na kleszcze;
- Pęseta kosmetyczna;
- Pompka oraz długopis służące do usuwania kleszczy;
- lasso oraz karty do wyciągania kleszczy;
Jak usunąć kleszcza ze skóry?
Na samym starcie należy założyć jednorazowe rękawiczki oraz bardzo mocno złapać kleszcza pęsetą, haczykiem, lassem tak blisko skóry, jak to możliwe. Następnie szybkim, silnym oraz stanowczym ruchem wyciągamy go wzdłuż widzialnej osi wkłucia tak, aby całkowicie się go pozbyć. Później należy zdezynfekować skórę wodą utlenioną czy spirytusem. W przypadku, gdy w skórze pozostały jakieś fragmenty, należy usunąć je z pomocą jałowej igły lub pęsety. Kiedy kleszcz nie został przez nas usunięty w całości, należy udać się do lekarza. Możemy wyciągniętego kleszcza wysłać na badanie genetyczne kleszcza, w celu wykluczenia zakażenia.
Przez następne 30 dni należy bardzo skrupulatnie obserwować ukąszony obszar. Może pojawić się tam rumień, jednak nie powinien być on większy niż kilka milimetrów. Po kilku dniach może także po prostu zniknąć. W przypadku, gdy tak się nie stanie, należy udać się do lekarza.
Czego nie można robić?
- Nie powinniśmy wyrywać kleszcza gołymi rękami czy paznokciami;
- Nie można łapać pajęczaka za brzuch, gdyż może on zwymiotować, co będzie skutkowało infekcji;
- Nie możemy wyciskać ani wykręcać kleszcza;
- Zakazane jest także polewanie pajęczaka alkoholem oraz smarowanie go wszelkiego rodzaju olejami.
Jak widać, kleszcze to groźne pajęczaki, dlatego należy je usuwać tak szybko, jak to możliwe.