Jak prawidłowo dbać o zdrowie intymne?

kobieta

Zdrowy styl życia to podstawa dobrego samopoczucia. Warto przyjrzeć się, co jemy, jak spędzamy dzień, jak często przebywamy na świeżym powietrzu – te elementy mogą mieć wpływ… nie tylko na nasze zdrowie intymne.

Odpowiednia dieta

Nie ma chyba osoby, która nie znałaby powiedzenia powtarzanego w Polsce od dawien dawna: W zdrowym ciele, zdrowy duch. To powiedzenie sprawdza się również w zakresie zdrowia intymnego. To, jak się odżywiamy, może mieć niebagatelny wpływ na stan mikroflory bakteryjnej w pochwie, ta zaś niezbędna jest do tego, by uchronić nas przed rozmaitymi infekcjami, a ponadto znacząco poprawia komfort współżycia seksualnego i podnosi samopoczucie.

Zdrowa dieta to dieta zrównoważona, bogata w witaminy i mikroelementy, zdrowe tłuszcze, błonnik i białko. Polega ona na ograniczeniu spożywania cukru i słodyczy, a także wyeliminowaniu tzw. śmieciowego jedzenia oraz używek. Te mogą bowiem destabilizować stan mikroflory bakteryjnej pochwy, a tym samym powodować pojawienie się i namnażanie w niej drożdżaków, grzybów z rodzaju Candida, nierzadko trudnych do wytępienia.

Inne przyczyny infekcji intymnych

Inną, znaną przyczyną powstawania kandydozy (grzybicy pochwy) jest antybiotykoterapia. Tymczasem zdrowy styl życia wspomaga organizm w walce z infekcjami wszelkiego rodzaju, a tym samym pozwala uniknąć przyjmowania antybiotyków, o których wiemy już dzisiaj z całą pewnością, że mogą wywoływać dokuczliwą i nawracającą kandydozę pochwy.

Chcąc uchronić się przed infekcjami intymnymi, stosując metody naturalne, należy więc zwrócić szczególną uwagę na to, co jemy i, kolokwialnie mówiąc, jak się prowadzimy. Częste zmiany partnerów seksualnych mogą być przyczyną rozmaitych zakażeń, od bakteryjnego i grzybiczego, po zakażenie rzęsistkiem i inne, znacznie bardziej uciążliwe. Niezmiernie ważne jest także przestrzeganie zasad higieny intymnej – dbając o okolice intymne, powinniśmy używać osobistych ręczników i przyborów kąpielowych. Pomocne mogą okazać się preparaty do higieny miejsc intymnych oraz probiotyki jak choćby te dostępne na stronie invag.pl. Styl życia w dużym stopniu determinuje naszą odporność na infekcje intymne – dlatego warto przyjrzeć się mu i zmienić te spośród zachowań, które mogą w dłuższej perspektywie pogarszać stan naszego zdrowia intymnego, a wraz z nim samopoczucie.

Dodaj komentarz