Jak pozbyć się wody z organizmu? 3 sprawdzone sposoby

skóra

Przypadłość ta dotyka nas z różnych powodów. Najczęściej jest to skutek:

  • przyjmowania zbyt małej ilości płynów,
  • zbyt dużej ilość soli w diecie,
  • nieodpowiedniej diety,
  • zmian hormonalnych w przypadku kobiet,
  • niedobór potasu i magnezu.

Należy jednak pamiętać o tym, że przyczynami gromadzenia wody w organizmie mogą być też choroby nerek, wątroby lub serca. Jeśli opuchlizna jest szczególnie dokuczliwa, warto skonsultować się z lekarzem.

Nie cierpisz na żadne schorzenia? Możesz wypróbować naturalne sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z ciała!

1. Pij napary z odpowiednich ziół

Są niedrogie i naprawdę skuteczne. Zacznij od pokrzywy, która jest znana i stosowana w medycynie ludowej od wielu wieków. Jest naturalnym środkiem moczopędnym, który ma sporo witamin, poza tym poprawia trawienie, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy i wspiera odporność organizmu.

Ilość wydalanego moczu zwiększa również pietruszka. Co istotne, jest zalecana także w przypadku kamicy nerkowej. Ponadto jest to naturalny przeciwutleniacz. Dobrym pomysłem okaże się też popijanie herbatki z perzu – zwiększa wydalanie nagromadzonych płynów, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Aby uregulować bilans wodny w swoim ciele nie zapominaj o piciu zwykłej wody!

2. Więcej się ruszaj

Nie da się ukryć, że brak ruchu to przyczyna wielu dolegliwości, w tym także zatrzymywania się wody w organizmie. Nie pomoże żadna dieta, jeśli Twoja aktywność będzie ograniczać się do siedzenia przed ekranem komputera. Pot wytwarzany podczas intensywnego wysiłku to nadmiar wody odprowadzany z ciała.

Nawet jeśli dysponujesz bardzo ograniczoną ilością czasu wolnego, zadbaj o to, by nie zaniedbywać treningów – możesz je też zastępować choćby spacerami. Szybko przekonasz się, że nawet zwykły spacer przyczyni się do tego, że obrzęki spowodowane nagromadzeniem wody w organizmie zmniejszą się – szczególnie na nogach i stopach.

3. Zwróć uwagę na to, co jesz

Aby pozbyć się nadmiaru wody z ciała, jedz więcej produktów z błonnikiem – dzięki niemu niestrawiony pokarm zalegający w jelitach (zawierający wodę) zostanie szybciej wydalony. Zadbaj o to, by Twój jadłospis obfitował w grube kasze, ryby, pomidory i orzechy, które są bogate w magnez i potas. Jedz szparagi i żurawinę – mają działanie moczopędne.

Korzystne będzie także wypróbowanie diety ketogenicznej. Czym charakteryzuje się dieta ketogeniczna? Otóż – w skrócie – polega ona na dostarczaniu organizmowi sporej ilości tłuszczów i ograniczeniu węglowodanów. Jedną z korzyści płynących z jej przestrzegania, jest utrata tkanki tłuszczowej oraz pozbycie się z organizmu nadmiaru płynów.

Więcej informacji o diecie ketogenicznej i jej zaletach znajdziesz na stronie ketowariatka.pl.

Dodaj komentarz