Jak dbać o stawy aby unikać kontuzji?

glowne

Stawy są idealnie przystosowane do ruchu. Nadmiernie intensywna aktywność może jednak doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych i kontuzji w ich obrębie. Najczęściej dzieje się tak na skutek zbyt forsownych ćwiczeń fizycznych. Jak zatem dbać o stawy przed treningiem, w trakcie oraz po jego zakończeniu?

Rozgrzewka przed aktywnością

Systematyczna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na stawy. Treningi dobrze dopasowane do wytrzymałości organizmu nie przeciążają go nadmiernie, dzięki czemu stanowią idealną profilaktykę. Podczas ćwiczeń stawy ulegają jednak dużym przeciążeniom. Każdy trening warto więc poprzedzić rozgrzewką, która dobrze przygotowuje układ sercowo-naczyniowy do przyspieszonej pracy, usprawnia skurcz mięśni i dostarcza do nich tlen, a także zwiększa elastyczność stawów. W rozgrzewkę powinno być zaangażowane całe ciało, jednak nie może ona sprawiać problemów wysiłkowych.

Unikanie obciążeń

Ćwiczenia najmocniej obciążające stawy to m.in. bieganie, przysiady, wyskoki czy wypady. Nie trzeba całkowicie rezygnować z tego rodzaju aktywności. Kontuzje najczęściej powstają na skutek nadmiernej intensywności, a także w przypadku braku odpowiedniej techniki. Warto szybko reagować na niepokojące objawy, takie jak obrzęk, ból czy zaczerwienienie. Nadmierne obciążenie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, np. mikourazów oraz zniszczeń chrząstki stawowej. Kontuzje mogą występować nawet w przypadku stosunkowo prostych dyscyplin, np. skoków na skakance czy nordic walkingu. Problem z nadmiernym obciążeniem często dotyczy początkujących. Nierzadko wystarczy zła postawa ciała i błędne wykonywanie ruchów, aby nabawić się różnych problemów ze stawami.

1

Zachowanie prawidłowej wagi ciała

Dbanie o właściwą masę ciała to jeden z najważniejszych aspektów wpływających na dobrostan stawów. Wszystkie kilogramy wychodzące ponad optymalną wagę są sporym obciążeniem dla organizmu. Nadwaga może zwiększyć ryzyko kontuzji stawów o nawet 50 proc. Osoby otyłe narażone są na występowanie różnych chorób zwyrodnieniowych. Pod wpływem nadmiaru kilogramów stawy ścierają się szybciej, co ogranicza ich ruchomość i powoduje ból. Otyłość najczęściej powodowana jest niezdrowym stylem życia. Przyczynia się do niej niewłaściwa dieta, w której występuje zbyt duża ilość węglowodanów prostych i tłuszczów nasyconych. Problem stanowią też złe nawyki żywieniowe, takie jak brak regularności spożywania posiłków, podjadanie czy nadmierna obfitość dań. Do nadwagi przyczynia się ponadto niska aktywność fizyczna i siedzący tryb życia.

Właściwe obuwie i strój

Prawidłowo dobrane obuwie ma szczególne znaczenie w przypadku ćwiczeń obciążających nogi. Dobre buty mogą ustabilizować stopę w ruchu oraz amortyzować wstrząsy, co ogranicza ryzyko występowania mikrourazów. Obuwie najlepiej dobrać do typu podłoża, na którym trening będzie wykonywany. Dla kondycji stawów nie bez znaczenia pozostaje także strój. Podczas ćwiczeń na wolnym powietrzu mięśnie ulegają schłodzeniu, co podnosi podatność na kontuzje. Podczas uprawiania sportu w warunkach zimnego wiatru, deszczu, śniegu i niskich temperatur należy nosić ubrania nieprzemakalne i wiatroodporne.

2

Dieta i suplementacja na zdrowe stawy

Na dobrą kondycję stawów wpływa przestrzeganie zdrowej diety. Organizm powinien otrzymywać odpowiednią porcję białka. Doskonałym ich źródłem są jaja, mięso i nabiał. Należy spożywać produkty bogate w kwasy omega, takie jak ryby, orzechy, awokado czy oleje roślinne. Dieta powinna obfitować także w witaminę C, która występuje m.in. w pietruszce, papryce czy kiszonej kapuście. W przeciwdziałaniu kontuzjom stawów może ponadto pomóc suplementacja. Środek w tabletkach Artroser zawiera naturalne składniki budulcowe stawów, takie jak kwas hialuronowy czy glukozamina. Ich zmniejszona produkcja w organizmie osłabia ruchomość i sprężystość, co zwiększa ryzyko zwyrodnień. Stosując suplement Artroser, uzupełnić można niedobory i poprawić regenerację. Na stronie https://wntt.pl/artroser/ produkt ten został szczegółowo opisany.

Dodaj komentarz