Infekcje intymne u ciężarnych – emulsje, żele, czy kapsułki?

ciąża

Zakażenia i stany zapalne pochwy są często spotykaną dolegliwością u kobiet w każdym wieku. Wyróżnia się kilka rodzajów zakażeń. Mogą być one wywołane przez drożdżaki (grzybica) bakterie, wirusy lub pierwotniaki (rzęsistek). Sprzyja im osłabienie organizmu, długotrwała antybiotykoterapia, cukrzyca, a także ciąża, podczas której szczególnie rozważnie trzeba podchodzić do leczenia wszelkich nieprawidłowości.

Przyczyny i objawy zakażenia pochwy

Jedną z głównych przyczyn, dla których kobiety w ciąży są bardziej narażone na infekcje intymne, jest fakt, że hormony ciążowe wpływają na zmianę odczynu środowiska pochwy z kwaśnego na bardziej zasadowy. Powoduje to znaczne obniżenie odporności, a w konsekwencji większą podatność na tworzenie się stanów zapalnych. Dla rozwoju grzybicy korzystne jest wysokie stężenie cukrów we krwi – dlatego też kobiety cierpiące na tzw. cukrzycę ciążową są szczególnie podatne na tę infekcję. Czasem objawy mogą być podobne do normalnych zjawisk zachodzących w układzie rodnym podczas ciąży – inna niż dotychczas wydzielina z pochwy nie musi oznaczać stanu zapalnego, należy jednak zachować czujność w razie wystąpienia objawów takich jak swędzenie, pieczenie i białawe, grudkowate upławy, a po ich zaobserwowaniu, natychmiast reagować. Może się zdarzyć, że symptomy będą podobne, jak w przypadku alergii, jednak również w tym przypadku należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa. Nieleczone i zaniedbane infekcje mogą się odbić na rozwoju i przebiegu ciąży – powodujące stan zapalny zarazki przedostają się do kanału szyjki macicy, owodni i płodu. Mogą spowodować powikłania, a w efekcie stworzyć realne zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Leczenie infekcji intymnych w cięży

Nie należy leczyć się na własną rękę! Przy pierwszych, niepokojących objawach infekcji warto udać się do lekarza prowadzącego ciążę i dopiero w porozumieniu z nim dobierać odpowiednie preparaty i metody leczenia. Nie każda kuracja jest wskazana w okresie ciąży, chociaż płód znajduje się w dość dobrej izolacji od otoczenia i wpływów infekcji intymnych, ponieważ błony płodowe oraz płyn owodniowy stanowią naturalną barierę oddzielającą środowisko dziecka od zainfekowanych dróg rodnych. Leczenie stosuje się odpowiednie do rodzaju infekcji. Ginekolog pobiera wymaz z pochwy i na jego podstawie określa typ zakażenia, wykonuje antybiogram, jeżeli winne są bakterie. W przypadku grzybicy, infekcji bakteryjnej czy wirusowej leczeniu podlega także partner. Antybiotyki lepiej podawać dopochwowo, w formie globulek. Doustna aplikacja powoduje, że lek dostaje się do krwiobiegu, a następnie do płodu. Niektórych antybiotyków, szczególnie tych syntetycznych, nie można w ogóle podawać w okresie ciąży. Za bezpieczne uznaje się jednak powszechny lek przeciwgrzybiczny, jakim jest nystatyna. Zarówno w okresie ciąży, jak i w każdym innym wypadku leczenia infekcji intymnej, warto wspomagać się probiotykami, które odnowią zubożoną florę bakteryjną oraz żelami, emulsjami i kremami przeciwbakteryjnymi czy przeciwgrzybicznymi. Specyfiki te przynoszą szybką poprawę i ulgę w czasie uciążliwych zakażeń, ograniczając świąd i pieczenie oraz znacznie poprawiając komfort i samopoczucie, co jest niezwykle istotne w przypadku przyszłej mamy. Wiele opisów i porad dotyczących probiotyków, zalet ich stosowania, znajdziemy na stronie provag.info.

Jeszcze podstawy

Okazuje się, że diagnozowanie i leczenie infekcji intymnych u kobiet w ciąży nie różni się bardzo od kuracji stosowanych poza tym okresem. Na pewno, będąc w stanie błogosławionym, należy postępować rozważniej i nigdy na własną rękę, a tylko w porozumieniu i pod kontrolą lekarza. Przy wczesnej i szybkiej reakcji na pewno nie powstanie zagrożenie dla przebiegu ciąży. Rozwaga, higiena i kontrola własnego ciała są zawsze pierwszą linią oporu przed możliwymi zarażeniami.

Dodaj komentarz