Dieta ketogeniczna – przeciwwskazania i skutki uboczne

Dieta ketogeniczna - przeciwwskazania i skutki uboczne
Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania, którego podstawą jest znaczne zwiększenie ilości spożywanych tłuszczów oraz jednoczesne ograniczenie spożycia węglowodanów. W standardowej diecie główne źródło energii dla organizmu stanowią właśnie węglowodany. W przypadku diety ketogenicznej spożywa się ich niewiele, przez co to źródło energii jest niewystarczające. Organizm zmuszony jest do znalezienia alternatywnego paliwa, którym są tłuszcze. W związku z tym w organizmie dochodzi do tzw. ketozy. Keto dieta jest coraz popularniejszą metodą walki z nadmiernymi kilogramami. Może być pomocna także w leczeniu nadciśnienia, zespołu Retta czy padaczki lekoopornej. Trzeba jednak pamiętać, że aby była ona skuteczna i bezpieczna powinna być prowadzona pod nadzorem lekarza lub dietetyka. Jakie są przeciwwskazania do diety keto oraz keto efekty uboczne?

Przeciwwskazania do diety ketogenicznej – dla kogo nie jest dieta ketogeniczna?

Mimo swoich zalet dieta ketogeniczna nie jest dla każdego. Niektóre schorzenia i choroby przewlekłe stanowią przeciwwskazania do diety ketogenicznej. W tych przypadkach stosowanie keto diety może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Przeciwwskazania do diety keto to:

  • wrodzone zaburzenia metaboliczne,
  • cukrzyca,
  • kamica nerek lub dróg żółciowych,
  • hipoglikemia
  • porfiria,
  • poważne schorzenia wątroby.

Przeciwwskazania do diety ketogenicznej stanowią także ciąża oraz karmienie piersią, ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na węglowodany, minerały i witaminy w tym okresie.

Skutek uboczny ketoadaptacji – keto grypa

Ketoadaptacja to proces, podczas którego organizm przystosowuje się do czerpania energii z tłuszczów, zamiast z węglowodanów. W tym czasie może wystąpić tzw. keto grypa, czyli najczęstszy skutek uboczny keto diety. Towarzyszą jej takie objawy jak bóle i zawroty głowy, nudności, osłabienie i zaparcia. Grypa ketonowa jest tymczasowym efektem, a jej objawy powinny ustąpić w ciągu 7-10 dni od rozpoczęcia diety.

Krótkoterminowe keto efekty uboczne

Stosowanie keto diety może spowodować wystąpienie szeregu niepożądanych objawów. Do krótkoterminowych, przejściowych efektów ubocznych zaliczane jest odwodnienie, hipoglikemia (czyli tzw. niedocukrzenie), hiperurykemia (czyli nadmiar kwasu moczowego we krwi), zaburzenia koncentracji oraz nieświeży oddech. Mogą pojawić się także problemy ze strony układu pokarmowego: mdłości, wymioty, zaparcia oraz biegunki.

Długoterminowe efekty uboczne diety ketogenicznej

Przy dłuższym stosowaniu diety ketogenicznej mogą pojawiać się także inne dolegliwości. Jednym z nich jest hipoproteinemia, czyli zmniejszenie stężenia białek w organizmie. W przypadku jej wystąpienia zalecane jest zwiększenie ilości spożycia białka. Kolejnym możliwym powikłaniem jest wystąpienie kamicy moczowej. Aby zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia niezwykle ważne jest dbanie o prawidłowe nawodnienie (co najmniej 2 litry wody dziennie).

Osoby stosujące dietę ketogeniczną powinny uważać także na niedobory witamin oraz składników mineralnych. Szczególnie często występują deficyty wapnia, magnezu i fosforu. Oprócz tego polecana jest suplementacja potasu, sodu, wapnia oraz witamin B i E.

Skutki uboczne diety keto – jak ich uniknąć?

Duża część negatywnych efektów ubocznych diety keto występuje tymczasowo, podczas początkowej adaptacji organizmu do ketozy. Zmiana sposobu odżywiania i głównego źródła energii jest szokiem dla organizmu, dlatego w tym okresie mogą pojawić się nieprzyjemne objawy. Na szczęście skutki uboczne najczęściej są krótkotrwałe i zazwyczaj znikają, gdy metabolizm przestawi się na spalanie tłuszczów.

Możliwe jest także złagodzenie lub nawet wyeliminowanie negatywnych efektów towarzyszących przejściu w stan ketozy. Należy w tym czasie pamiętać o piciu dużej ilości wody, zwiększeniu spożycia soli, spożywaniu odpowiedniej ilości tłuszczów, a także suplementacji niektórych minerałów i witamin.

Jeśli skutki uboczne nie ustępują i utrzymują się dłużej niż 2-4 tygodni należy upewnić się, czy jadłospis keto na pewno jest dobrze zbilansowany.

Dodaj komentarz