Dieta bez laktozy

owoce

Chyba wszyscy znają jedno, najskuteczniejsze rozwiązanie – wyeliminowanie laktozy ze swojego jadłospisu. Nietolerancja laktozy to zjawisko, w którym jelito produkuje zbyt mało lub nie produkuje w ogóle, enzymu laktazy, dzięki któremu możliwe jest rozkładanie wiązań między galaktozą i glukozą.

Czy wiecie o tym, że problem nietolerancji laktozy dotyczy co 3 osobę w Polsce?

Chyba wszyscy znają jedno, najskuteczniejsze rozwiązanie – wyeliminowanie laktozy ze swojego jadłospisu. Nietolerancja laktozy to zjawisko, w którym jelito produkuje zbyt mało lub nie produkuje w ogóle, enzymu laktazy, dzięki któremu możliwe jest rozkładanie wiązań między galaktozą i glukozą. Większość osób, która zmaga się z nietolerancją laktozy, ma swój własny, indywidualny próg spożycia tego cukru. Gdy próg ten zostanie przekroczony, pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości w postaci wzdęć, biegunki, uczucia przelewania się i gazów. Osoby, które mają problemy z nietolerancją laktozy, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że muszą przestrzegać zaleceń dietetycznych.

Jak wygląda dieta bez laktozy?

W przypadku nietolerancji laktozy należy, w zależności od objawów, całkowicie zrezygnować z jej spożycia. Osoby chore powinny stosować dietę niskolaktozową lub przyjmować enzym laktazę.
Osoby eliminujące laktozę z diety, muszą bardzo uważać na jakość spożywanych produktów. Dieta w nietolerancji laktozy nie jest wcale aż tak skomplikowana. Powinno się z niej wykluczyć przede wszystkim wszystkie produkty mleczne, jak i wszystkie produkty, w których składzie znajduje się laktoza. Osoby tolerujące pewne ilości laktozy, mogą pozwolić sobie na spożywanie takiej ilości produktów z jej zawartością, których spożycie nie będzie powodowało u nich negatywnych objawów. Trzeba tutaj wiedzieć, że jednej osobie zaszkodzić może spożycie już 0,25 l jogurtu, a inna osoba, może poczuć się źle dopiero po spożyciu całego litra jogurtu. Warto więc poznać swój indywidualny próg, którego nie będzie się przekraczać.

Dieta bez laktozy nie jest skomplikowana i nie zawsze oznacza całkowitą rezygnację z produktów nabiałowych. Jeśli nie zmagamy się z innymi problemami zdrowotnymi, które zmuszają nas np. do eliminacji ze swojego jadłospisu nabiału, śmiało możemy korzystać z opcji bezlaktozowych lub po prostu sprawdzać, czy produkty mleczne fermentowane jak jogurty, dają jakiekolwiek negatywne objawy i w jakich ilościach.

Należy pamiętać, że każdy z nas jest indywidualnością, a wraz z nią w parze idzie inna tolerancja na określone produkty. Warto w tym celu skonsultować się z dietetykiem i pomyśleć nad skorzystaniem z usług cateringu dietetycznego. Light Catering jest pewną firmą, która zadba o wszelkie aspekty wprowadzonej diety. W jej ofercie znajdziecie dietę bez laktozy, która złagodzi objawy nietolerancji pokarmowej i zapobiegnie ich ponownemu pojawieniu się. Dieta ta posiada wszystkie niezbędne witaminy i minerały.

Dodaj komentarz