Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który zakłada się bezpośrednio na oko, dlatego tak ważne jest, aby podczas ich stosowania ściśle przestrzegać zasad higieny. Drobnoustroje i zanieczyszczenia po dostaniu się do wnętrza oka mogą wywoływać choroby i podrażnienia. Odpowiednia pielęgnacja soczewek kontaktowych zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych infekcji i pozwala bezpiecznie korzystać z wygodnej metody korekcji.
Pielęgnacja i higiena soczewek kontaktowych – dlaczego jest tak ważna?
Soczewki kontaktowe, np. marki Ultraflex, to wyrób medyczny, którego użytkowanie wymaga przestrzegania określonych zasad higieny. Przed każdym założeniem i zdjęciem szkieł należy zawsze dokładnie umyć i osuszyć dłonie, ponieważ znajdujące się na nich szkodliwe drobnoustroje i zanieczyszczenia mogą za pośrednictwem soczewki dostać się do oka. Soczewki kontaktowe o przedłużonym trybie wymiany, jak: dwutygodniowe czy miesięczne, należy codziennie czyścić i dezynfekować specjalnie do tego przeznaczonym płynem. Brak odpowiedniej pielęgnacji może skutkować niegroźnym podrażnieniem oka lub spowodować poważne stany zapalne.
Soczewki kontaktowe a zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek to częste schorzenie jakie rozwija się w wyniku nieprzestrzegania odpowiednich zasad higieny w trakcie użytkowania soczewek kontaktowych. Chorobę, zwykle wywołują bakterie, jakie przedostały się do wnętrza oka za pośrednictwem hydrożelowego materiału. Stan zapalny w oku wywołuje obrzęk i zaczerwienienie gałki ocznej. Przypadłości towarzyszy często ból, pieczenie, łzawienie, światłowstręt czy ropna wydzielina.
Niedotlenienie rogówki a soczewki kontaktowe
Niedotlenienie rogówki to stan, w którym dochodzi do ograniczenia dostępu tlenu do komórek nabłonka oka, przykrytego kontaktową soczewką. Przypadłość prowadzi do tworzenia się obrzęku w oku, osłabienia widzenia, światłowstrętu czy uporczywych dolegliwości bólowych. Niedotlenienie rogówki to najczęściej efekt stosowania nieodpowiednio dobranych soczewek bez konsultacji lekarskiej, a także nieprzestrzegania czasu ich noszenia. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia przypadłości, należy korzystać ze szkieł kontaktowych o dużym współczynniku przenikalności tlenu, a także ściśle stosować się do wytycznych dotyczących tego, jak długo jedna para soczewek może być noszona.
Soczewki kontaktowe a reakcje alergiczne
W wyniku nieprawidłowej pielęgnacji soczewek może dojść do wystąpienia reakcji alergicznej, która powoduje obrzęk oka, uporczywe swędzenie i łzawienie z oczu. Szkła kontaktowe wykonane są ze specjalnych, delikatnych materiałów biologicznie obojętnych, same w sobie nie są powodem alergii, tylko zanieczyszczenia, jakie gromadzą się na nie czyszczonej regularnie powierzchni wewnętrznej soczewki bądź konserwanty zawarte w przeterminowanym płynie do soczewek.