Czym grozi nieodpowiednia pielęgnacja soczewek kontaktowych?

lekarz

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który zakłada się bezpośrednio na oko, dlatego tak ważne jest, aby podczas ich stosowania ściśle przestrzegać zasad higieny. Drobnoustroje i zanieczyszczenia po dostaniu się do wnętrza oka mogą wywoływać choroby i podrażnienia. Odpowiednia pielęgnacja soczewek kontaktowych zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych infekcji i pozwala bezpiecznie korzystać z wygodnej metody korekcji.

Pielęgnacja i higiena soczewek kontaktowych – dlaczego jest tak ważna?

Soczewki kontaktowe, np. marki Ultraflex, to wyrób medyczny, którego użytkowanie wymaga przestrzegania określonych zasad higieny. Przed każdym założeniem i zdjęciem szkieł należy zawsze dokładnie umyć i osuszyć dłonie, ponieważ znajdujące się na nich szkodliwe drobnoustroje i zanieczyszczenia mogą za pośrednictwem soczewki dostać się do oka. Soczewki kontaktowe o przedłużonym trybie wymiany, jak: dwutygodniowe czy miesięczne, należy codziennie czyścić i dezynfekować specjalnie do tego przeznaczonym płynem. Brak odpowiedniej pielęgnacji może skutkować niegroźnym podrażnieniem oka lub spowodować poważne stany zapalne.

Soczewki kontaktowe a zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to częste schorzenie jakie rozwija się w wyniku nieprzestrzegania odpowiednich zasad higieny w trakcie użytkowania soczewek kontaktowych. Chorobę, zwykle wywołują bakterie, jakie przedostały się do wnętrza oka za pośrednictwem hydrożelowego materiału. Stan zapalny w oku wywołuje obrzęk i zaczerwienienie gałki ocznej. Przypadłości towarzyszy często ból, pieczenie, łzawienie, światłowstręt czy ropna wydzielina.

Niedotlenienie rogówki a soczewki kontaktowe

Niedotlenienie rogówki to stan, w którym dochodzi do ograniczenia dostępu tlenu do komórek nabłonka oka, przykrytego kontaktową soczewką. Przypadłość prowadzi do tworzenia się obrzęku w oku, osłabienia widzenia, światłowstrętu czy uporczywych dolegliwości bólowych. Niedotlenienie rogówki to najczęściej efekt stosowania nieodpowiednio dobranych soczewek bez konsultacji lekarskiej, a także nieprzestrzegania czasu ich noszenia. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia przypadłości, należy korzystać ze szkieł kontaktowych o dużym współczynniku przenikalności tlenu, a także ściśle stosować się do wytycznych dotyczących tego, jak długo jedna para soczewek może być noszona.

Soczewki kontaktowe a reakcje alergiczne

W wyniku nieprawidłowej pielęgnacji soczewek może dojść do wystąpienia reakcji alergicznej, która powoduje obrzęk oka, uporczywe swędzenie i łzawienie z oczu. Szkła kontaktowe wykonane są ze specjalnych, delikatnych materiałów biologicznie obojętnych, same w sobie nie są powodem alergii, tylko zanieczyszczenia, jakie gromadzą się na nie czyszczonej regularnie powierzchni wewnętrznej soczewki bądź konserwanty zawarte w przeterminowanym płynie do soczewek.

Dodaj komentarz