Czy zioła pomagają na biegunkę i rozstrój żołądka?

nietrzymanie moczu

Wśród najczęściej występujących przyczyn dolegliwości biegunkowych wymienia się m.in. wrażliwość na alergie pokarmowe,  wirusy, bakterie, zaburzenia autoimmunologiczne oraz skutki uboczne zażycia leków. Z napadami biegunki mogą łączyć się bóle brzucha, gorączka, krew w kale, utrata przytomności oraz wymioty. Większość przypadków związanych z rozstrojem żołądka i biegunką, można wyleczyć znanymi od lat recepturami, które opierają się na ziołach i owocach.

Które zioła wyleczą biegunkę ?

Powszechnie wiadomo, że intensywna biegunka powoduje poważne odwodnienie organizmu, dlatego nie należy używać roślin o właściwościach odwadniających. Należy stosować zioła na biegunkę, które mają zdolność wiązania toksyn i bakterii do wydalenia. Terapia ziołowa musi wywoływać procesy scalające, rozkurczające i odprężające. Z pomocą przychodzą taniny, czyli związki roślinne. Zbawienne właściwości posiadają garbniki katechinowe, które mają działanie ściągające, odkażające i przeciwzapalne. Wpływają na uszczelnienie jelitowej błony śluzowej, dzięki czemu stolec jest bardziej zwarty. Garbniki pirogarolowe  są związkami, które powstrzymują rozprzestrzenianie wirusów i bakterii podczas stanu zapalnego. Posiadają również właściwości ochronne, które zapobiegają wchłanianiu toksyn przez błony śluzowe jelita grubego. Mięta pieprzowa i szałwia posiadają właściwości, które regulują florę bakteryjną i odkażają osłabiony organizm. Związki antocyjanowe są zawarte w ciemnych owocach jak np. jagody, borówki i wpływają na obniżenie aktywności patogenów bakteryjnych, które wywołują biegunki. Wartości ściągające i przeciwzapalne posiada m.in. rdest ptasi, kora dębu, liście jeżyny, mniszek lekarski, owoce tarniny i kwiatostan lipy.

Zioła łagodzące rozstrój żołądka

Niekwestionowanymi hegemonami wśród ziół leczących ból brzucha są mięta i rumianek. Radzą sobie zarówno z odruchami wymiotnymi jak i zgagą. Napar z liści mięty wpływa kojąco na dolegliwości żołądkowe, nudności i wzdęcia. Mięta przyspiesza funkcje trawienne, ponieważ inicjuje produkcję soków żołądkowych i dzięki temu ma zbawienny wpływ na wzdęcia towarzyszące zatruciom pokarmowym. Rumianek podobnie jak mięta, również jest w stanie wpływać na wydzielanie żółci. Znany od pokoleń rumianek zawiera flawonoidy, sole mineralne, witaminę C oraz liczne kwasy organiczne, dzięki temu ma działanie odkażające i przeciwzapalne. Jeżeli nieżytowi żołądka towarzyszą nadmierne gazy, to warto dodać do naparu odrobinę imbiru, tymianku lub kminu. W wielu przypadkach rozstrój żołądka wiąże się ze stresem, dlatego dobrze jest wspierać leczenie ziołami o właściwościach relaksujących jak np. melisa, szyszki chmielu, waleriana i męczennica.

Dodaj komentarz