Posiłek po treningu jest bardzo ważny i odgrywa znaczącą rolę dla naszego organizmu. Dlaczego? Ponieważ uzupełnia on zapas glikogenu mięśniowego, który jest tracony podczas aktywności fizycznej.
To właśnie glikogen mięśniowy jest odpowiedzialny za rozrost mięśni oraz za ich prawidłowe funkcjonowanie. Po określonym wysiłku fizycznym, następuje okres, który jest dla naszego organizmu stanem, gdzie ma miejsce wzmożona aktywność metaboliczna. Nazywana jest ona tzw. oknem anabolicznym. Organizm potrzebuje wtedy paliwa w postaci jedzenia. Rozporządzanie posiłkami przed i po treningu jest kluczowym aspektem do uzyskania pożądanych efektów realizowanego treningu.
Posiłek potreningowy powinien zawierać w sobie dwa podstawowe składniki. Są nimi węglowodany i białka. Białko jest szczególnie istotne, ponieważ wspomaga regenerację i jest podstawowym budulcem naszych mięśni. Węglowodany natomiast dostarczają organizmowi energię potrzebną do ich budowania. Czas ich przyjmowania jest zróżnicowany ze względu na aktywność jaką uprawiamy i co zamierzamy dzięki niej osiągnąć. Im intensywniejszy trening robimy, tym więcej glikogenu zużywamy. Wyczerpujemy jego zapasy w mięśniach, co przyczynia się do dłuższego czasu, potrzebnego na jego uzupełnienie. W przypadku, gdy ćwiczymy kilka dni z rzędu lub co drugi dzień, musimy zadbać o spożycie odpowiedniej porcji węglowodanów, aby móc uzupełnić zużyty podczas treningów glikogen.
Jeśli zaniedbamy ten proces, to w konsekwencji podczas kolejnych treningów, znacznie szybciej odczujemy zmęczenie. Nasze treningi będą coraz mniej efektywne, a nasz organizm zostanie wystawiony na naprawdę ciężką próbę. Kiedy dokładnie powinniśmy zjeść posiłek po treningu? Im później zjemy taki posiłek, tym wolniej będziemy z niego gromadzić glikogen. Najlepszym rozwiązaniem jest spożycie dania do dwóch godzin po treningu, ponieważ właśnie wtedy, glikogen wchłania się o 150% szybciej, niż normalnie.
Jeśli nasz trening odbywa się w wieczornych godzinach, wtedy także powinniśmy zjeść odpowiednio skomponowane danie, nawet gdy jesteśmy na diecie redukcyjnej. Pamiętajmy o tym, że jeśli nie będziemy jedli, to nasze mięśnie nie tylko nie urosną, ale także zaczną wiotczeć, stracą jędrność i jakąkolwiek siłę. Nasz układ nerwowy nie będzie mieć możliwości na odpowiednią regenerację, a my zostaniemy pozbawieni szansy na regularne i efektywne treningi. Bez względu na porę i rodzaj treningu, jeśli pozbawimy nasz organizm możliwości spożycia posiłku potreningowego, możemy doprowadzić do katabolizmu mięśniowego, chronicznego, a także do osłabienia, spowolnienia przemiany materii, utraty makroelementów i mikroelementów. Warto o tym pamiętać, zanim zaczniemy uprawiać jakikolwiek sport.
Artykuł stworzony przy współpracy z firmą Food2Door, oferującą catering dietetyczny z dostawą.