Czy jest sens stosowania osobnego kremu pod oczy?

kobieta

Skóra okolicy oczu jest wyjątkowa i specyficzna w porównaniu ze skórą reszty twarzy. Jest to związane z jej budową – ponieważ praktycznie pozbawiona jest ona tkanki tłuszczowej, a sama warstwa podskórna jest bardzo skąpa.

Skóra w okolicy oczu nie posiada zatem grubej warstwy lipidowej, która miałaby amortyzować, chronić oraz mieć właściwości izolacyjne m.in. dla oka. Jest ona więc znacznie cieńsza od skóry reszty twarzy, a co za tym idzie bardziej podatna na uszkodzenia. Jest także słabo unaczyniona oraz zawiera nieliczne gruczoły łojowe, które odpowiedzialne są za aktywność wydzielniczą – produkują łój skórny. Jest on zabezpieczeniem skóry przed utratą wody, a więc w okolicy oka ochrona ta jest nikła, ponieważ z racji na małą ilość gruczołów łojowych, warstwa hydrolipidowa (naturalna warstwa ochronna skóry, złożona głównie z sebum) może zawierać niewielkie ilości lipidów i być tym samym mało skuteczna.

Wszystkie te czynniki sprawiają, iż jest to obszar skóry twarzy wymagający w pielęgnacji szczególnej uwagi. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę delikatność tej okolicy. Skóra wokół oczu charakteryzuje się bardzo dużą wrażliwością. Dlatego kosmetyki do pielęgnacji oczu nie powinny podrażniać, nawet w najmniejszym stopniu. Najlepiej gdyby były hipoalergiczne.

Ze względu na cieńszą skórę w tej okolicy, która jest bardziej narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, kosmetyki do pielęgnacji skóry wokół oczu zazwyczaj mają znacznie gęstsze formuły niż tradycyjne nawilżające kremy do twarzy. Takie produkty spełniają rolę protektora przed nadmierną utratą wody z naskórka, a także tworzą na skórze pożądany płaszcz ochronny.

Kremy pod oczy mają zwykle inne receptury niż kremy przeznaczone do całej twarzy. W zależności od przeznaczenia takiego kremu (od wieku osoby stosującej oraz potrzeb jej skóry) zawierają takie składniki jak:  kwas hialuronowy, kolagen, koenzym Q10, ceramidy, peptydy, witaminy, ekstrakty roślinne itp.

Nie zawsze te same składniki są odpowiedzią na potrzeby całej naszej cery. Często różne obszary powinny być opracowywane zupełnie innymi produktami. Np. w przypadku cery mieszanej powinniśmy zastosować produkty przeznaczone do cery tłustej w strefie T, natomiast na reszcie twarzy produkty do cery suchej. Podobnie jest z okolicą oczu – nie każdy krem, przeznaczony do pielęgnacji twarzy (szczególnie tych problematycznych), odpowie na szczególne potrzeby wrażliwej skóry wokół oczu, dlatego warto sięgnąć po kosmetyk stworzony właśnie do tego celu, czyli krem, żel lub serum pod oczy.

Trzeba także zaznaczyć, że takie produkty aplikujemy na powieki – górną i dolną, ale z zachowaniem dystansu od naszego narządu wzroku. Są to bowiem kremy przeznaczone do stosowania na skórę, nie błony śluzowe – a więc nawet najdelikatniejszy i hipoalergiczny preparat po dostaniu się do oka, może wywołać podrażnienie. Dlatego prawidłowe stosowanie kosmetyków przeznaczonych na okolice oczu jest kluczowe, by zachować maksymalnie korzystne efekty przy minimalnym ryzyku podrażnień.

Dodaj komentarz