Nazwano tak przewlekłe zapalenie tarczycy, które przyczynia się do powolnego wyniszczania gruczołu i zaniku produkcji hormonów. Jest oto choroba autoimmunologiczna, czyli polega na samoistnym wyniszczaniu przez układ odpornościowy własnych komórek i tkanek.
Choroba przez wiele lat nie wykazuje konkretnych objawów i przebiega łagodnie. Leczenie opiera się na przyjmowaniu lewotyroksyny, stosowaniu odpowiedniej diety i prowadzeniu zdrowego stylu życia.
Z powodu Hashimoto cierpi około 2% populacji. Zwiększenie ryzyka zachorowania występuje u osób, w których rodzinach wystąpiły przypadki Hashimoto lub u cierpiących na inne schorzenia autoimmunologiczne takie jak cukrzyca typu 1, łuszczyca, bielactwo lub celiakia.
Czy Hashimoto wpływa na ciąże?
Oczywiście, ta nieprzyjemna choroba autoimmunologiczna stanowi zagrożenie zarówna dla matki jak i dziecka w okresie płodowym. Mogą wystąpić konsekwencje pokroju:
– anemii,
– poronienia,
– stan przedrzucawkowy, prowadzący od niebezpiecznego wzrostu ciśnienia krwi,
– niska masa urodzeniowa,
– martwy poród,
– rzadko może wystąpić zastoinowa niewydolność serca.
Ważne dla rozwoju mózgu i układu nerwowego dziecka są właśnie hormony tarczycy. W pierwszym trymestrze ciąży Hashimoto może przyczynić się do obniżenia poziomu intelektualnego i upośledzenia dziecka. Badania wskazują, że u dzieci kobiet prawidłowo leczących niedoczynność tarczycy nie stwierdzono zaburzeń rozwojowych.
Ratunek dla dziecka
Wiele przypadków nie wykazuje żadnych objawów choroby, dlatego warto wykonać oznaczenie stężenia hormonu TSH już na etapie planowania ciąży. Po stwierdzeniu niedoczynności tarczycy eksperci odradzają planowanie powiększenia rodziny do momentu, kiedy gospodarka hormonalna ulegnie normalizacji. Dopiero wtedy, po pozytywnej decyzji lekarza prowadzącego można bezpiecznie zajść w ciążę bez ryzyka wystąpienia wad płodu związanych z Hashimoto.
Oprócz oznaczania stężenia TSH, lekarz może zalecić USG tarczycy i zbadanie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych. Lewotyroksynę można stosować podczas ciąży, zwłaszcza dopóki tarczyca nie jest w stanie wytwarzać własnych hormonów. Tak samo nie ma przeciwwskazań do uzupełniania diety w jod.
Niestety istnieje ryzyko zaostrzenia objawów niedoczynności tarczycy po zakończeniu ciąży. Zaleca się kontrolę stężenia TSH po 6 tygodniach od porodu; choroba Hashimoto często ujawnia się po raz pierwszy po urodzeniu dziecka. Dodatkowo, na początku może wystąpić okres nadczynności, który następnie przekształci się w niedoczynność.