Atopowe zapalenie skóry – co to takiego?

dziecko

Atopowe zapalenie skóry to wbrew pozorom choroba, która nie dotyczy wyłącznie dzieci. Pojawia się w okresie niemowlęcym lub w wieku wczesnoszkolnym. Cierpi na nią około 1/5 populacji. I jak dotąd, nie ma na nią skutecznego leku.

Co jest przyczyną atopowego zapalenia skóry?

Zdania na temat występowania choroby są podzielone. Istnieją teorie mówiące o genetycznej skłonności do atopii, czyli alergii mającej podłoże genetyczne. Wiąże się to z katarem siennym i astmą. Inni przyczyn szukają w nadmiernej higienie. Częściej chorują dzieci z dużą wagą urodzeniową, a także karmione sztucznie krowim mlekiem, jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia. Alergia może pojawić się jednak nawet wtedy, gdy matka karmiąca spożywa produkty mleczne.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

U dzieci obciążonych genetycznie skłonnością do alergii choroba pojawia się po kontaktach z alergenem. Uczulać mogą składniki pokarmowe, takie jak mleko, jajka, orzechy, ale również roztocza, sierść zwierzęca, pyłki roślin, czy środki chemiczne. Winny może być także nieprawidłowo działający układ odpornościowy. Do objawów należy bardzo sucha, swędząca skóra, z pojawiającymi się czerwonymi grudkami, zwłaszcza w okolicach kolan i łokci. Grudki mogą przechodzić w stan zapalny. Po drapaniu pozostają widoczne ślady. Skóra przypomina pękający pergamin. Więcej o atopowym zapaleniu skóry przeczytać można na stronie kobiecosc.info.

Leczenie

Leczenie polega na minimalizowaniu objawów. Najważniejszą rolę odgrywa właściwa pielęgnacja skóry. Systematyczne, dokładne nawilżanie i natłuszczanie, unikanie długiego przebywania w chlorowanej wodzie – to podstawy walki z chorobą. Należy zastąpić środki do kąpieli i mydła syntetycznymi detergentami. Kremy powinny być pozbawione konserwantów, a ubrania prane w środkach dla alergików. Zmiany skórne smaruje się specjalnymi kremami przeciwzapalnymi. Stosuje się leki immunosupresyjne, a także tabletki antyalergiczne. W ciężkich postaciach choroby skuteczne są sterydy. Nie wolno zapominać, że stres pogarsza stan skóry.

Warto również zapoznać się z artykułem na temat częstej u kobiet dolegliwości, jaką są upławy. Mówi on o tym, jak im zapobiegać i leczyć.

Dodaj komentarz