Analiza składu ciała – badanie nie tylko dla sportowców

jedzenie

Analiza składu ciała coraz częściej zastępuje tradycyjne ważenie i mierzenie obwodów. Stanowi także doskonały element uzupełniający dziennik treningowy o precyzyjne informacje na temat postępów, osiągnięć i stanu zdrowia. Co ciekawe, nie jest to badanie przeznaczone wyłącznie dla sportowców – może skorzystać z niego każdy z nas. Dziś wyjaśnimy, na czym taka analiza polega oraz jak prawidłowo się do niej przygotować.

Przebieg badania

Analiza składu ciała najczęściej wykonywana jest techniką bioimpedancji elektrycznej, za pomocą segmentowego analizatora Tanita. W trakcie badania waga z wbudowanymi elektrodami wysyła do organizmu delikatne impulsy prądu. Następnie mierzy opór elektryczny tkanek i na tej podstawie odczytuje zawartość tkanki mięśniowej i tkanki tłuszczowej z podziałem na poszczególne kończyny i korpus. Tanita w trakcie pomiarów współpracuje ze specjalnym programem komputerowym. Badanie jest w pełni bezpieczne dla organizmu. Nie musimy zatem obawiać się podrażnienia nerwów ani mięśnia sercowego, czy jakichkolwiek działań niepożądanych.

Co możesz zyskać?

Analiza składu ciała jest chętnie wykorzystywana w dietetyce do zapobiegania, a także leczenia nadwagi i otyłości. Otrzymane w trakcie badania wyniki pozwalają dietetykowi dokładnie ocenić, czy zaproponowana dieta przynosi efekty oraz poprawia stan zdrowia pacjenta. Analiza z użyciem Tanity jest również narzędziem pracy wielu trenerów personalnych. Dzięki niej mogą oni kontrolować to, co dzieje się w organizmie osób, dla których układają specjalne, spersonalizowane programy ćwiczeń. Oprócz pomiaru ogólnej masy tłuszczowej i masy mięśniowej, podczas badania mierzona jest także masa kostna, nawodnienie organizmu, pomiar tłuszczu brzusznego oraz ustalany wiek metaboliczny organizmu. Te parametry pozwalają określać ryzyko wystąpienia chorób i odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie.

Jak się przygotować?

Przed przystąpieniem do analizy składu ciała nie powinno się spożywać alkoholu przez co najmniej 48 godzin, a także wykonywać intensywnych ćwiczeń  fizycznych w ciągu 12 godzin poprzedzających badanie. Zaleca się, aby na 4 godziny przed bioimpedancją elektryczną nie przyjmować napojów i pokarmów. W miarę możliwości przez cały tydzień należy unikać zażywania leków moczopędnych. Ważne, by na 12 godzin przed wykonaniem analizy, powstrzymać się od smarowania stóp kremem czy balsamem. Badanie z pomocą Tanity nie jest rekomendowane dla kobiet podczas miesiączki oraz osób z wszczepionym rozrusznikiem bądź metalowymi implantami.

Porady żywieniowe

Oprócz odczytania parametrów organizmu, wsparcia procesu budowania masy mięśniowej czy kształtowania sylwetki w trakcie odchudzania i kontroli stanu zdrowia, analiza składu ciała pozwala także na ustalenie zapotrzebowania na białko i kalorie oraz otrzymanie ogólnych wskazówek żywieniowych. Korzystając z oferty 24fitclub.pl, możesz również połączyć omówione badanie ze szczegółową poradą żywieniowo-suplementacyjną oraz rozpisaniem planu posiłków, dzięki którym osiągniesz jeszcze lepsze efekty i poprawisz swoje samopoczucie. Włączenie proponowanych posiłków do codziennej diety pozwoli Ci pozbyć się pokus oraz utrzymać satysfakcjonującą sylwetkę.

Dodaj komentarz