7 przykazań zdrowej i pięknej skóry

kosmetyki

Czy wiesz, że skóra stanowi aż 15% masy ciała, co czyni ją największym i najcięższym organem? Warto o niego zadbać! Przygotowaliśmy 7 najważniejszych przykazań prawidłowej pielęgnacji skóry. Jeśli chcesz mieć pewność, że o niczym nie zapomnisz, powieś je obok lustra w łazience – niech towarzyszą Ci zawsze podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych. Na efekty w postaci czystej, gładkiej i jędrnej skóry nie będziesz długo czekać.

1. Unikaj zwykłego mydła

Woda i mydło – wydawałoby się, że to naturalne i bezpieczne połączenie. Nie do końca! Choć zwykłe mydło oczyszcza skórę, jednocześnie prowadzi do naruszenia jej płaszcza hydrolipidowego. Skóra staje się wówczas sucha i napięta. Dla gruczołów łojowych to sygnał do produkcji większej ilości sebum. W miejsca uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego błyskawicznie dostają się bakterie odpowiadające m.in. za powstawanie zmian trądzikowych.

2. Chroń skórę przed słońcem

Promieniowanie słoneczne sprzyja syntezie witaminy D, która ma dobroczynny wpływ na kości i zęby, lecz w nadmiarze prowadzi do powstawania uszkodzeń, przebarwień, zmarszczek i poparzeń. Dlatego tak ważne jest stosowanie kosmetyków zawierających filtr ochronny. I to nie tylko latem! Skórę należy chronić przez cały rok, dostosowując ubiór do pogody, nosząc nakrycia głowy i wybierając kosmetyki o odpowiednim poziomie ochrony.

3. Dbaj o odpowiednią higienę skóry

O częstym myciu rąk nie trzeba chyba nikomu przypominać. Ale czy pamiętasz o regularnej zmianie poszewki od poduszki? Czy systematycznie czyścisz pędzle i przybory do makijażu, na których gromadzą się bakterie odpowiedzialne za powstawanie wyprysków i zaskórników? Czy po kąpieli dokładnie osuszasz skórę między palcami stóp, aby zapobiegać grzybicy?

4. Dobierz kosmetyki do wieku, rodzaju i kondycji skóry

Wraz z wiekiem skóra traci jędrność i sprężystość, co spowodowane jest zmianami w strukturze włókien kolagenowych. To proces, którego nie sposób całkowicie zatrzymać, ale, dzięki kosmetykom bogatym w naturalne składniki, można go opóźnić. Dlatego tak ważne jest stosowanie produktów dostosowanych do wieku, rodzaju i stanu zdrowia skóry.

Kosmetyki Vichy to produkty przeznaczone do codziennej pielęgnacji skóry twarzy i ciała bazujące na wodzie termalnej Vichy. Szeroki wybór kosmetyków dla kobiet posiada Apteka Internetowa Nowa Farmacja –  www.nowafarmacja.pl

5. Zmywaj makijaż przed snem – zawsze!

Gorączkujące maluchy lub impreza do rana – prawdopodobnie każdej z nas zdarzyło się po ciężkim wieczorze obudzić się z… pandą pod oczami. Spanie w makijażu ma jednak opłakane skutki nie tylko dla urody, ale także dla zdrowia. Na własnej skórze przekonała się o tym dziennikarka brytyjskiej gazety Daily Mail, która postanowiła przez miesiąc nie usuwać makijażu przed snem. Jej skóra już po kilku dniach stała się sucha, podrażniona i zaczęła przypominać maskę. Następnie pojawiły się: opuchlizna, pękające krostki, a także łupież na rzęsach i brwiach… Choć pandy to bardzo sympatyczne zwierzęta, zdecydowanie lepiej oglądać je w ZOO niż w lustrze.

6. Oczyszczaj i nawilżaj skórę

Skóra ma swój własny, dobowy rytm biologiczny. Dopiero gdy go poznasz, będziesz w stanie zapewnić jej odpowiednią ochronę. Około godziny 6:00 zaczyna przygotowania do rytmu dziennego. Wówczas należy ją oczyścić i wzmocnić jej barierę ochronną za pomocą lekkiego kremu nawilżającego. Koło południa za sprawą pracy gruczołów łojowych może się nadmiernie błyszczeć. Warto mieć wtedy przy sobie bibułki matujące, które usuną nadmiar sebum. Godzina 17:00 to najlepszy moment na oczyszczanie. Składniki aktywne z maseczek i kremów łatwo przenikają do głębokich warstw naskórka. Między 22:00 a 6:00 skóra intensywnie pracuje, uruchamiając procesy regeneracyjne.

7. Żyj zdrowo i aktywnie!

Stosowanie nawet najlepszych środków do pielęgnacji skóry nie wystarczy, jeśli nie będziesz spożywać zbilansowanych posiłków, pić wody, ograniczać korzystania z używek i uprawiać aktywności fizycznej. Pamiętaj, że skóra jest zwierciadłem organizmu!

Dodaj komentarz